Rostlinám se bude dařit jedna báseň, po hříbkové zálivce porostou báječně

Pokojové rostliny toho ke své spokojenosti obvykle příliš mnoho nepotřebují. Jako hnojivo jim postačí třeba i staré houby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Houby jsou často spojovány s mystickými příběhy nebo gurmánskou kuchyní, ale jejich role nekončí na jídelním stole. Skvěle se totiž hodí třeba i při péči o pokojové rostliny – stejně jako škrob, jak informuje web DejMiPokojovku.

Čím jsou houby pro rostliny prospěšné

Houby jsou bohaté na širokou škálu makro- a mikroprvků, které mají pro růst rostlin zásadní význam. Mezi tyto prvky patří dusík, draslík, vápník, jód, zinek, fosfor a mangan – tedy živiny, které se běžně vyskytují v komerčních hnojivech. Přirozené složení hub však poskytuje tyto živiny ve formě, kterou rostliny mohou snadno vstřebat.

Jak si doma připravit hnojivo z hub

Vytvořit si vlastní hnojivo na bázi hub je překvapivě jednoduché a cenově výhodné. Můžete použít jakýkoli druh jedlých hub, ať už sbíraných ve volné přírodě nebo kupovaných v obchodě. Dvě celé houby nakrájejte na malé kousky a vložte je do litrové zavařovací sklenice. Poté je zalijte vodou, pevně uzavřete a nechte asi dva týdny stát. Dokončení procesu poznáte podle toho, že se na povrchu hub pod víčkem začne tvořit plíseň.

10 osvědčených stínomilných pokojových rostlin našich babiček. Rozzáří i ten nejtmavší byt

Poté směs jemně promíchejte a přeceďte ji přes jemné síto, abyste odstranili všechny pevné částice. Výslednou tekutinu zřeďte třemi litry vody. „Použití dešťové vody může díky její čistotě a vyváženému pH ještě zvýšit její prospěšnost. Já ji běžně sbírám z okapu,“ radí zahradnice Iveta K. z Poděbrad. Hotovým roztokem zalévejte rostliny nebo jej použijte jako listový postřik. Tuto aplikaci je ovšem vhodné provádět venku nebo v dobře větraném prostoru kvůli výraznému zápachu houbové vody. Proti škůdcům se pak podle webu iReceptář skvěle hodí zápalky.

Výhody houbové vody pro rostliny

Přírodní sloučeniny v houbách pomáhají posilovat imunitní systém rostlin a zvyšují jejich schopnost bránit se chorobám. Vaše pokojovky pravděpodobně vytvoří více listů, květů a plodů.

pokojové rostliny iZdroj fotografie: Freepik
Pokojové rostliny vám budou prospívat i díky zálivce z hub

Osobně doporučuji toto hnojivo používat jednou za dva týdny (samozřejmě jen během vegetačního období). Jen tak si budete jistí, že vaše rostliny dostanou opravdu vše, co ke své spokojenosti potřebují. Mezi další hnojiva, která Chalupáři-Zahrádkáři doporučují, patří třeba i řepná zálivka nebo dřevěný popel.

Jak se o své pokojovky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články