Hluchavkovité rostliny odpuzující komáry a mouchy. Vyplatí se mít je na záhoně nebo balkoně

                   

Komáři a další hmyz dokážou všem zničit poklidné večery na zahradě. Skoro všechny hluchavkovité rostliny jsou ale úžasným řešením tohoto problému. Obsahují mnoho aromatických silic a jsou tak nenahraditelnou součástí zahrad. Vůně těchto esencí odpuzuje komáry, mouchy a další nezvané návštěvníky vaší zahrady.  

Máta má úžasné repelentní účinky

Máta peprná, latinsky Mentha piperita, je oblíbenou rostlinou snad v každé domácnosti. Vůně této bylinky odpuzuje nejen komáry ale i blechy a olej z ní můžete použít také jako přírodní repelent. Pěstovat ji lze buď na zahrádce nebo v květináči na balkoně. Dávejte ale pozor, aby rostlina měla dost slunečního záření a vlhkou, propustnou půdu bohatou na živiny.  

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Šantu kočičí oceníte vy i vaše kočka

Tato zázračná rostlina s latinským názvem Nepeta cataria vám pomůže nejen s otravným hmyzem, ale také s nezbednými kočkami, které uklidňuje. Jedná se o trsovitou trvalku s vůní podobnou mátě. Vhodnými kultivary jsou Six hills giant anebo Snowflake. Šanta je nenáročná na pěstování a kvete celé léto. Můžete ji pěstovat venku na zahradě i jako pokojovou rostlinu.  

Meduňku využijete nejen na čaj

Díky vysokému obsahu silic, které mají na svědomí pronikavou citronovou vůni rostliny meduňky lékařské (Melissa officinalis), se k vám komáři ani mouchy nepřiblíží. Meduňka má v domácnosti i další využití, a to jako přísada do výborného a zdravého čaje. Pěstování je snadné, stačí vybrat dostatečně slunné místo a do půdy přidat díl kompostu a díl písku, aby byla dostatečně propustná. Tato rostlina se dá pěstovat doma a na balkoně v truhlíku nebo na zahradě v záhonku. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Aroma bazalky vás zbaví všeho hmyzu

Stejně jako výše zmíněné rostliny i bazalka alias Ocimum basilicum vydává pronikavou vůni, která odpuzuje hmyzJe také ceněnou přísadou do mnoha jídel jakožto koření. Nejlepší podmínky pro bazalku jsou světlo, teplo a přiměřená zálivka. Můžete ji pěstovat za oknem v květináči anebo na zahradě, ale vysazujte ji ven až v druhé polovině května, kdy pominou jarní mrazíky.  

Proti komárům vám pomůže mnoho rostlinných druhů. Vyberte si ty, které vám budou vyhovovat nejvíce

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články