Vyčistěte jakýkoliv koberec díky tomuto běžnému domácímu pomocníkovi. Ani po těch nejodolnějších skvrnách rázem nebude ani památky

                   

Skvrny na koberci nejsou ničím, čím bychom se jakkoliv chlubili. Naštěstí na každou skvrnu existuje postup, který vám ji dovolí doslova vyzmizíkovat. Máme pro vás tři domácí čističe na koberce, které zatočí i s tím největším znečištěním. Aplikujte je postupně od toho nejméně účinného až po ten nejsilnější.

Jak efektivně vyčistit koberce

Jako první si připravte obyčejný roztok z detergentu, a to tak, že rozmícháte půl čajové lžičky prostředku na mytí nádobí v šálku vlažné vody. O něco účinnější je roztok octa, v takovém případě musíte smíchat šálek bílého octa se dvěma šálky vody. A úplně nejúčinnější je roztok z rozpouštědla. Vyberte si vhodné olejové rozpouštědlo a smíchejte ho s vodou, nebo použijte odstraňovač laku na nehty bez acetonu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Roztok pro vyčištění spár v koupelně

Každý roztok nechte 5 minut působit a poté povrch dočistěte vodou. Ale existují i další šikovní domácí pomocníci pro úklid. Třeba roztok pro vyčištění spár v koupelně si připravíte jednoduše tak, že smícháte ocet, vodu a esenciální citronový olej. Jeden šálek vody bude stačit na stejné množství octa a k tomu všemu přidejte asi 10 kapek esenciálního oleje z citronu. Roztok nastříkejte na spáry a nechte 10 minut působit.

Renovační pasta na čistění nábytku

Ale efektní lesk můžete vrátit i svému obývacímu pokoji nebo třeba kuchyni. Stačí si namíchat domácí přípravek na čištění nábytku. A jak na to? Použijte:

  • tři lžíce lněného oleje,
  • tři lžíce pšeničných otrub
  • a tři lžíce terpentýnu.

Směs naneste na jemný hadřík a použijte ji k očištění nábytku. Zbavíte se odolných skvrn i škrábanců. Poté nezapomeňte nábytek jemně dočistit vodou a vytřít dosucha. Zajistíte si tak, že se na něm další špína nebude opět rychle usazovat. Na menší nečistoty poté stačí jen hadřík z nanovlákna namočený ve vlažné vodě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda jako domácí čistič

Trápí vás odolné skvrny na dlažbě? Zbavíte se jich vytvořením pasty z jedlé sody a soli (stačí, když obojí smícháte s trochou vody, a to tak, aby vznikla mírně tekutá směs, která ovšem nebude při nanášení stékat). A jedlá soda se hodí i pro pro praní bílého prádla. Stačí do nádoby na prací prášek nasypat polévkovou lžíci jedlé sody a k tomu přidat jednu polévkovou lžíci bílého vinného octa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Uvidíte, že prádlo bude zase jako nové. Místo bílého vinného octa můžete použít také kvasný ocet nebo peroxid vodíku. A pokud chcete oblečení předčistit, pak tyto přísady smíchejte v misce a jednoduše z nich vytvořte pastu. Tu naneste na skvrnu a nechte půl hodiny působit.

Soda pro vyčištění skla

Máte doma silně znečištěné sklo? Nezáleží na tom, zda jde o to v troubě nebo třeba o okenní tabuli. V každém případě smíchejte 2 lžíce octa se 2 lžícemi alkoholu a vzniklý roztok nařeďte 400 ml vody. Hotovou směs opatrně přelijte do rozprašovače a použijte ji pro vyčištění skla. Bude se zase krásně lesknout a zbaví vás všech nečistot.

Domácí trik pro vyčištění matrace

Potýkáte se se skvrnami na matraci? Pak ve vhodné nádobě smíchejte sodu a peroxid a poté do této téměř hotové směsi přidejte mýdlo. Nakonec domácí postřik pro vyčištění matrace vlijte do rozprašovače a dobře protřepejte. Nastříkejte ho na znečištěná místa na matraci a nechte 5 minut působit, poté vydrhněte kartáčkem.

Máte také svoje oblíbené triky pro každodenní úklid?

Vyrobte si univerzální domácí čistič jen z několika jednoduchých ingrediencí
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články