Roličky od toaletního papíru nevyhazovat, fungují jako hnojivo a ochrání před slimáky

Toaletní papír se může stát pro zahradu opravdu šikovným pomocníkem. Stačí ho jen správně využít a uvidíte sami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rolička od toaletního papíru obvykle nachází využití při nejrůznějších výtvarných projektech (zejména ve školách a školkách) anebo končí ve směsném odpadu. Pokud však víte, jak na to, můžete ji šikovně využít i v zahradě. A pro obyčejný „toaleťák“ to platí také.

Ochrana rostlin před škůdci

Pokud se snažíte ochránit své sazenice před škůdci, může být papírová rolička užitečným nástrojem. Rozřízněte ji na polovinu a omotejte okolo stonku rostliny. Jako další ochranu před slimáky pak můžete použít i hrubě nadrcené skořápky, kávovou sedlinu nebo například měděné pásky. To vše tyto nežádoucí škůdce odpudí.

Toaletní papír jako součást domácího hnojiva

Využijte toaletní papír jako ingredienci do domácího hnojiva. Spařte hrst použitých čajových lístků ve vodě, sceďte je a osušte. Vše rozprostřete na nastříhané ruličky. Jakmile listy uschnou, můžete vše pomlít a smíchat s podrcenými suchými vaječnými skořápkami. Vše nasypte okolo rostlin a jemně zapracujte.

Rulička od toaletního papíru iZdroj fotografie: Depositphotos

Otřete prach na listech

Použijte čtverečky toaletního papíru k setření nahromaděného prachu na velkých listech pokojových rostlin. Ještě lépe uděláte, pokud je namočíte do ředěné citronové šťávy, která rostlinám zároveň dodá i některé živiny.

Suchá semena díky toaletnímu papíru

Výsadba semen s dužinou nebo jejich příliš vysoká vlhkost – to vše může při výsadbě způsobit problémy. Proto se vysazování těch mokrých vyhněte a po umytí je zabalte do toaletního papíru. Ten je rychle vysuší a zrychlí proces klíčení. A skvěle vám pomůže i při zakořeňování růží.

Rulička od toaletního papíru iZdroj fotografie: Depositphotos

Zmrazte bylinky opravdu chytře

Bylinky jsou skvělé pro vaření, ale často se stává, že jich máte více, než dokážete spotřebovat. Toaletní papír může pomoci i v tomto případě. Bylinky omyjte a osušte měkkým bavlněným ručníkem. Poté je navrstvěte na toaletní papír, řádně zabalte a uložte do mrazáku. Po úplném zmrazení vložte do sáčků na zip do chladničky a můžete je používat po dobu 7 až 10 dnů.

Otřete příliš vlhké listy sukulentů

Sukulenty a kaktusy patří mezi druhy, které nesnáší příliš mnoho vody. Pokud se stane, že při zalévání rostliny náhodně namokříte, bude se vám toaletní papír také hodit přímo skvěle. Skvěle totiž absorbuje vlhkost, takže ho jednoduše použijete k otření přebytečné vody z listů. To pomůže zabránit tvorbě hniloby a plísní. A totéž patří i při zálivce orchidejí – u nich by se voda neměla dostat do citlivých srdíček, i ta proto v případě potřeby jednoduše vysušte.

Rolička k odpuzování myší

Pokud máte problémy s hlodavci, můžete použít roličku od toaletního papíru. Nakapejte na ni několik kapek mátového oleje a srolujte ji. Tuto „past“ poté můžete umístit na místa, kde se myši často vyskytují. Vůně máty je odpudí a už se u vás zaručeně neukážou.

Jaké jsou vaše triky pro využití toaletního papíru nebo jeho ruliček?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články