Růže, hortenzie, ovocné stromy: Bez prořezání na jaře se jim dařit nebude

Ještě teď máte trochu času na to, abyste své zahradě věnovali tu správnou péči. Doporučit lze především správný řez.

Růže, hortenzie, ovocné stromy: Bez prořezání se jim dařit nebude i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S posledními zbytky zimy se zahrada probouzí ze spánku a slibuje svěží zeleň a bohatou úrodu. Mezi nesčetnými úkoly, které čekají na pilné zahradníky, není žádný z nich tak zásadní a proměnlivý, jako právě jarní prořezávání.

Růže: královna zahrady

Růže jsou se svými nesčetnými formami a vůněmi srdcem mnoha zahrad. Bez jarního řezu však může toto srdce snadno přerůst ve spletitou změť trsů, která se podobá spíše ostružiní než kytici, jak píše web iReceptář. Začněte odstraněním odumřelého nebo nemocného dřeva a prořezáním středu keře.

Tím zajistíte, že sluneční světlo a vzduch proniknou až k jádru keře, což sníží riziko houbových chorob a podpoří kvetení nejen na okrajích, ale v celé rostlině. Dále pak už své rostliny jen podle potřeby dotvarujte. Pro jejich hnojení pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují dusičnan.

Které rostliny prořezávat v březnu, aby byla zahrada bujnější

Březen jako ideální čas k prořezávání dřevin: U ovocných keřů zvýší úrodu, jabloním zase zlepší zdraví

Hortenzie a jak na jejich řez

Klíč k řezu hortenzií spočívá v pochopení jejich kvetení na starém a novém dřevě. Odrůdy, které kvetou na novém dřevě, vyžadují poměrně hluboký jarní řez, který podporuje velké a nápadné květy. Ostatní druhy hortenzií se podle informací z webu NašeKrásnáZahrada stříhají pouze na podzim. Jarní úpravou byste se připravili o květy – což jsem na zahrádkách svých sousedů pozorovala nejednou. Takže pozor na to.

Aby vás vaše zahrada letos potěšila ničím nerušenou krásou, dopřejte jí právě teď ten správný řez. Nebudete toho litovat. iZdroj fotografie: David J. Stang / Creative Commons / CC BY-SA
Aby vás vaše zahrada letos potěšila ničím nerušenou krásou, dopřejte jí právě teď ten správný řez. Nebudete toho litovat

Ovocné stromy a jak se o ně postarat

Správný řez otevírá korunu stromu světlu a vzduchu, snižuje riziko onemocnění a podporuje tvorbu plodů na celém stromě, tedy nejen na jeho okrajích. Správný postup také upravuje tvar stromu, což usnadňuje sklizeň a zvyšuje plodnost.

U ovocných stromů rozhodně není řez jen pouhou údržbou, je to investice do budoucnosti a způsob, jak maximalizovat výnosy a zajistit zdraví stromu na další sezóny,“ připomíná zahradnice Klára S. z Uherského Hradiště, která už čtenářům Chalupářů-Zahrádkářů dříve radila s řezem rybízu. Rozhodně se ho tedy nevyplácí zanedbávat.

Jak se o svou zahradu na jaře staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články