Pokud nemáte z výskytu rybenek v kuchyni či koupelně právě radost, sáhněte po vhodných bylinkách. Vyženou je odtud raz dva.
Tento malý stříbřitý hmyz sice není přímou hrozbou pro lidské zdraví, ale může být zdrojem frustrace a nepohodlí. Rybenka domácí (Lepisma saccharina) je bezkřídlý druh hmyzu, který na první pohled připomíná spíše korýše – každopádně setkání s ním opravdu nebývá většinou nijak příjemné. Vyhnat ji lze přírodními prostředky.
Aromaterapie ve službách vašeho domova
Levandule, cedr a další vůně jsou pro lidský nos obvykle velmi příjemné (i když já osobně třeba levanduli příliš nemusím), ovšem hmyz se na to často „dívá“ docela jinak. A právě toho lze skvěle využít.
- Směs octa s několika kapkami levandulového oleje vytváří nejen přírodní, ale i mimořádně účinný repelent. Jeho nastříkáním na místa, kde se rybenky objevují, pro ně vytvoříte nepřátelské prostředí, jak radí web Hobbio.
- Pomoci vám může i cedrový olej. Ten totiž, pokud je používaný s mírou (jinak vám podle webu Homago mohou hrozit alergické reakce), dokáže odpuzovat nejen rybenky, ale i další druhy hmyzu. Nejlépe se při jeho aplikaci osvědčují aromalampy nebo difuzéry.
Vonné sáčky: váš strážce domova
Pokud nechce sázet na drahé éterické oleje, zkuste to přímo s bylinkami. Naše čtenářka Lidka K. z Prostějova doporučuje vytvoření sáčků se směsí sušených bylinek. „Použijte tymián, rozmarýn, vřes, skořici a hřebíček. Sáčky potom dejte všude tam, kde rybenky nechcete.“
Ovšem vonné sáčky si může vyrobit i z levandule. V této podobě vám misce s rybenkami příliš nepomůže, ovšem, o to lépe se hodí k vyhánění šatního mola. Sáčky stačí vložit do skříně s oblečením (nejlépe jeden do každé police) a uvidíte, že se od vás tito škůdci velmi rychle odstěhují. Mimochodem tomu, jak od sebe poznat mola šatního a potravinářského, se už Chalupáři-Zahrádkáři také věnovali. Snadno tak zjistíte, který z těchto škůdců vám doma řádí.