Rybenky opustí domov rychlostí blesku, zápach levandule nenávidí

Pokud nemáte z výskytu rybenek v kuchyni či koupelně právě radost, sáhněte po vhodných bylinkách. Vyženou je odtud raz dva.

Jak vyhnat z domu rybenku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tento malý stříbřitý hmyz sice není přímou hrozbou pro lidské zdraví, ale může být zdrojem frustrace a nepohodlí. Rybenka domácí (Lepisma saccharina) je bezkřídlý druh hmyzu, který na první pohled připomíná spíše korýše – každopádně setkání s ním opravdu nebývá většinou nijak příjemné. Vyhnat ji lze přírodními prostředky.

Aromaterapie ve službách vašeho domova

Levandule, cedr a další vůně jsou pro lidský nos obvykle velmi příjemné (i když já osobně třeba levanduli příliš nemusím), ovšem hmyz se na to často „dívá“ docela jinak. A právě toho lze skvěle využít.

  • Směs octa s několika kapkami levandulového oleje vytváří nejen přírodní, ale i mimořádně účinný repelent. Jeho nastříkáním na místa, kde se rybenky objevují, pro ně vytvoříte nepřátelské prostředí, jak radí web Hobbio.
  • Pomoci vám může i cedrový olej. Ten totiž, pokud je používaný s mírou (jinak vám podle webu Homago mohou hrozit alergické reakce), dokáže odpuzovat nejen rybenky, ale i další druhy hmyzu. Nejlépe se při jeho aplikaci osvědčují aromalampy nebo difuzéry.
Proč dávat kůru z citrusů na parapet po celé léto – příjemně vás překvapí

Citronová kůra na parapetu vyžene otravný hmyz a provoní domácnost

Vonné sáčky: váš strážce domova

Pokud nechce sázet na drahé éterické oleje, zkuste to přímo s bylinkami. Naše čtenářka Lidka K. z Prostějova doporučuje vytvoření sáčků se směsí sušených bylinek. „Použijte tymián, rozmarýn, vřes, skořici a hřebíček. Sáčky potom dejte všude tam, kde rybenky nechcete.“

Jak vyhnat z domu rybenku iZdroj fotografie: Christian Fischer / Creative Commons / CC0
Rybenka není pro domácnost nijak nebezpečná, přesto je však mnoha lidem její výskyt nepříjemný. Poradí si s ní bylinky

Ovšem vonné sáčky si může vyrobit i z levandule. V této podobě vám misce s rybenkami příliš nepomůže, ovšem, o to lépe se hodí k vyhánění šatního mola. Sáčky stačí vložit do skříně s oblečením (nejlépe jeden do každé police) a uvidíte, že se od vás tito škůdci velmi rychle odstěhují. Mimochodem tomu, jak od sebe poznat mola šatního a potravinářského, se už Chalupáři-Zahrádkáři také věnovali. Snadno tak zjistíte, který z těchto škůdců vám doma řádí.

Levandule vám skvěle provoní skříň a také spolehlivě zažene moly. Takto si ji opravdu jednoduše vypěstujete

Jak bojujete se škůdci ve své domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články