Rychlovarná konvice bude zevnitř jako nová, vyčistí ji jediná tableta do myčky

Usazeniny vodního kamene se neodstraňují snadno, ani když si na pomoc vezmete speciální přípravky. Ty domácí mnohdy pomohou lépe.

Pokud chcete mít svou rychlovarnou konvici opět zářivě čistou, vsaďte na docela obyčejného domácího pomocníka – ocet. i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vodní kámen je velmi častým jevem u spotřebičů, které pravidelně přicházejí do kontaktu s vodou. Nejvíce tedy postihuje pračky, rychlovarné konvice, ale i kávovary, žehličky, sušičky na prádlo a další. V podstatě se jedná o povlak ze zachycených minerálů a nečistot, které se běžně nachází ve vodě. Malý nános nemusí zprvu nic znamenat, čím je však větší, tím závažnější riziko představuje, píše web Cleanipedia.

Jak škodí vodní kámen

Pokud ho najdete uvnitř varné konvice, pravděpodobně tak pravidelně do těla dostáváte drobné částice vodního kamene, což není zrovna žádoucí. U pračky to může znamenat úplné ucpání nebo také nedokonale vyprané prádlo. V případě žehličky zase na oblečení zanechává fleky a může bránit správnému odvodu vodní páry. U všech spotřebičů však ve větší míře můžete vodním kamenem riskovat správnou funkčnost a znatelně zkrácenou životnost.

Čistím koupelnu a zároveň úspěšně šetřím: Na chemii si nepotrpím, vodní kámen zničím i s domácí směsí z levných surovin

Jak vyčistit rychlovarnou konvici domácími prostředky iZdroj fotografie: Depositphotos
Varná konvice bude zase jako nová, vodní kámen z ní odstraní tableta do myčky.

Rychlovarnou konvici vyčistíte tabletou

Tvrdé krusty z vodního kamene se jen obtížně odstraňují – a v případě varné konvice s jejím obtížně dostupným vnitřkem to platí dvojnásob, konstatuje web FinishArabia. Pokud však dáte šanci obyčejné tabletě do myčky, budete příjemně překvapeni. Konvici naplňte vodou až po okraj a tabletu vhoďte dovnitř. Nechte hodinu působit. Poté vodu převařte a opět nechte hodinu působit. Pak už ji stačí jen vylít a sledovat, jak se všechny odolné usazeniny samy odplavují. V konvici pak převařte čistou vodu ještě dvakrát, abyste dokonale odstranili zbytky jakékoliv chemie.

Dávám je do pračky i do záchodu: Tablety do myčky mají geniální využití, za pár minut vyčistí i tu nejvíce zašlou špínu

Vodní kámen není  v kuchyni právě vítaným jevem. Jako účinní pomocníci se však v jeho případě mnohdy ukazují věci, které najdete doma. iZdroj fotografie: Depositphotos
Vodní kámen není v kuchyni právě vítaným jevem. Jako účinní pomocníci se však v jeho případě mnohdy ukazují věci, které najdete doma.

Pomůže i ocet a soda

Jedlá soda najde v domácnosti spoustu uplatnění, například jako netoxický úklidový prostředek. Ve spojení s octem však dokáže rychle zatočit i s vodním kamenem. Jak na to? Smíchejte lžíci jedlé sody s pár kapkami vody a vytvořte tak pastu. Tu naneste na zasažená místa a nechte pár minut působit. Následně vše postříkejte bílým octem a chvíli počkejte. Pěna, která vznikne, všechny nečistoty a minerály uvolní. Pak už stačí vše jen jemně vydrhnout zubním kartáčkem, opláchnout a usušit.

Jak proti vodnímu kameni bojuje vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články