Žádný ocet ani kyselina, rychlovarnou konvici vyčistí obyčejná Coca-Cola

Pokud nechcete při čištění rychlovarné konvice používat žádnou chemii, pak si vezměte k ruce jednu velmi oblíbenou limonádu.

Žádný ocet ani kyselina, rychlovarnou konvici vyčistí Coca-Cola i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Coca-Cola se při údržbě domácnosti stává stále oblíbenější. A není divu – tento šumivý nápoj, který je celosvětově oblíbený pro svou osvěžující chuť, v sobě totiž skrývá i tajnou schopnost vypořádat se s jednou z nejodolnějších nepříjemností v domácnosti: vodním kamenem.

Šumivé řešení vodního kamene

Cesta ke konvici bez vodního kamene začíná nalitím přibližně 300 ml Coca-Coly do jejích útrob. Poté dolijte vodu tak, aby byla všechna místa s vodním kamenem ponořená a spotřebič zapněte. Po půl hodině roztok Coca-Coly jednoduše vylijte spolu se všemi usazeninami, které odstranil. Jednoduché, že? Alespoň mě to funguje opravdu skvěle.

Lák z okurek jako čistič varné konvice: Při správném postupu dokáže rychle odstranit vodní kámen

Proč Coca-Cola?

Tato oblíbená limonáda totiž podle webu Aktin obsahuje kyselinu fosforečnou, složku, která nápoji dodává nejen unikátní chuť, ale má také dostatečně nízké pH na to, aby účinně rozpouštěla minerální usazeniny. Po zahřátí pak působí ještě o něco intenzivněji, takže je účinnější než mnoho komerčních čisticích prostředků. A velmi podobně působí i kyselina citronová – o tom Chalupáři-Zahrádkáři psali v nedávném článku.

Úloha octa a kyseliny citronové

Pro ty, kteří se brání myšlence používat potraviny jako čisticí prostředky, ovšem existují i jiné alternativy. Na podobném principu jako Coca-Cola funguje například ocet, přičemž v něm kyselinu fosforečnou nahrazuje kyselina octová. Postup je stejný jak v předcházejícím případě – po půl hodině bude konvice jako nová. Jen ji nezapomeňte před vařením vody na kávu nebo čaj opravdu důkladně vypláchnout čistou vodou, jak radí i web Expert. A také v kuchyni dokořán otevřete okna – zahřátý ocet totiž opravdu výrazně páchne.

Coca-Cola obsahuje kyselinu fosforečnou, která může pomoci odstranit vodní kámen a jiné nečistoty z rychlovarné konvice. iZdroj fotografie: Pixabay
Coca-Cola obsahuje kyselinu fosforečnou, která může pomoci odstranit vodní kámen a jiné nečistoty z rychlovarné konvice

Konvici vyčistěte i zvenčí

A co si počít se špínou, která se usadila na vnější straně konvice? Tady nic kyselého nepoužívejte – mnohem účinnější bude jedlá soda. Smíchejte ji s trochou vody, naneste na konvici (pozor na části s elektřinou – rozhodně ji předtím vypojte ze zásuvky) a nechte 15 minut působit. Pak vše stačí vydrhnout houbičkou na nádobí a opláchnout vodou.

Odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice pomocí octa

Jak se o svou rychlovarnou konvici staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články