Varná konvice bude zase jako nová, vodní kámen z ní odstraní Coca-Cola

Pokud se potřebujete zbavit nevzhledných usazenin vodního kamene v rychlovarné konvici rychle a bez zápachu, zkuste vsadit na známou limonádu.

Jak vyčistit rychlovarnou konvici domácími prostředky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V době, kdy se více než kdy jindy hledají ekologická a úsporná řešení pro domácnost, vypadá objev čisticích schopností Coca-Coly jako vystřižený ze zápisníku moderního alchymisty. Tento šumivý nápoj, který je po celém světě oblíbený pro svou osvěžující chuť, v sobě totiž skrývá i tajnou schopnost vypořádat se s jednou z nejodolnějších nepříjemností v domácnosti: vodním kamenem.

Šumivé řešení vodního kamene

Cesta ke konvici bez vodního kamene začíná nalitím přibližně 300 ml Coca-Coly. Po přidání malého množství vody se směs po uvedení do varu promění v účinný prostředek na odstraňování vodního kamene, který navíc nijak nepáchne (což se například o standardně používaném octu říci rozhodně nedá). Pak už stačí jen půl hodiny počkat, a nakonec roztok coly a vody vylít společně se všemi usazeninami vodního kamene.

Proč právě Coca-Cola?

Tato oblíbená limonáda totiž podle webu Aktin obsahuje kyselinu fosforečnou, složku, která nápoji dodává pikantní chuť a také dostatečně nízkou hladinu pH, aby účinně rozpouštěla minerální usazeniny. Při zahřátí tento roztok zesiluje proces odstraňování vodního kamene, takže je účinnější než mnoho komerčních čisticích prostředků.

Čistím koupelnu a zároveň úspěšně šetřím: Na chemii si nepotrpím, vodní kámen zničím i s domácí směsí z levných surovin

Úloha octa a kyseliny citronové

Nelíbí se vám představa používání potravin jako čističů? Pak to zkuste jinak. Ocet, dobře známý prostředek na odstraňování vodního kamene, funguje na podobném principu jako Coca-Cola. Jen v něm místo kyseliny fosforečné najdete tu octovou. A stejně působí i kyselina citronová, ať už z citronu nebo v krystalické formě, která vám navíc jako bonus nabídne i o něco příjemnější čichový zážitek (a zároveň přináší stejné čisté výsledky).

Kyselina obsažená v Coca-Cole může pomoci rozpustit usazeniny vápníku – pro čištění rychlovarné konvice se tedy skvěle hodí. iZdroj fotografie: Depositphotos
Kyselina obsažená v Coca-Cole může pomoci rozpustit usazeniny vápníku – pro čištění rychlovarné konvice se tedy skvěle hodí

Podle mých zkušenostní tak můžete do konvice přidat buď hrnek octa nebo šťávu z jednoho citronu (případně dvě lžičky kyseliny). Pak konvici naplňte vodou po nejvyšší rysku a zapněte. Po půl hodině působení vylijete vodu i s nečistotami jednoduše pryč.

Před přípravou chutných nápojů však nezapomeňte konvici dobře propláchnout čistou vodou, jak radí i web Expert. Na vodní kámen usazený v toaletě pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují obyčejný peroxid. A vyzkoušet můžete i velmi šikovný trik se silonkami, který se hodí pro údržbu sprchového koutu.

Jak svou konvici čistíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články