Vodní kámen zmizí cobydup, vezměte si k ruce obyčejné silonky

Proti vodnímu kameni nemusíte vždy bojovat jen prostředky z obchodů – skvělým pomocníkem jsou i silonky, pokud je spojíte s kečupem.

Jak vyčistit koupelnu s pomocí peroxidu vodíku na dlouho i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čištění vodovodních kohoutků a baterií může být náročný úkol, zejména pokud se snažíte odstranit odolné usazeniny vodního kamene. Ne vždy je však třeba sahat po komerčních prostředcích – web AAzdraví doporučuje použít obyčejné silonky.

Netradiční technika čištění vodního kamene

Na první pohled se může zdát nápad čistit vodovodní baterie pomocí kečupu zvláštní, ale je překvapivě účinný. Začněte tím, že na kohoutek vymačkáte velké množství kečupu. Ujistěte se, že pokrývá celou délku armatury, včetně rukojetí. Poté použijte starou nylonovou punčochu nebo punčochové kalhoty, abyste baterii dokonale zakryli. Tenký materiál pomůže kečup rovnoměrně rozprostřít po celém jejím povrchu. Pomocí svázaného nylonu baterii poté potřete a vyleštěte. Po opláchnutí vodou bude jako nová.

Jak to funguje? Kečup, který je díky obsahu octa proslulý svými čisticími vlastnostmi, účinně rozpouští vodní kámen a další odolné zbytky. Rajčatový základ bohatý na kyselinu citronovou dále napomáhá odstraňování nečistot. Nylonová punčocha je pak vynikajícím čisticím nástrojem díky své jemné, ale účinné abrazivitě, která zabraňuje vzniku šmouh a zároveň si skvěle poradí s jakýmikoliv usazeninami.

Na odolné skvrny funguje citron

Pokud ovšem trik s kečupem nepomůže, musíte sáhnout po jiném řešení. Web TopRecepty doporučuje použít polovinu citronu nebo limetky. Jednoduše položte citrusový plod na skvrnu a chvíli počkejte. U odolnějších usazenin nechte ovoce působit několik minut. Poté změklé zbytky použijte k vydrhnutí všech zbývajících usazenin.

Čím je pračka čistější, tím déle nám vydrží: Její životnost prodlouží ocet – dezinfikuje, čistí a ničí vodní kámen

Já zase nedám dopustit na směs bílého octa a jedlé sody. Jednoduše ji naneste na postižené místo, armaturu zabalte do potravinářské fólie a nechte působit. Po několika hodinách fólii odstraňte a otřete baterii vlhkou houbou. V případě potřeby postup opakujte.

Na vyčištění koupelny bohatě stačí obyčejný vinný ocet iZdroj fotografie: Freepik
Vodní kámen umí být opravdu sveřepým protivníkem – pokud se má však postavíte těmi správnými prostředky, rychle ho zlikvidujete

Jedlá soda také pomůže

Naše čtenářka Michaela T. Poradila, jak odstranit vodní kámen v rychlovarné konvici. „Nasypte do konvice lžičku jedlé sody a přidejte tři lžíce vody. Roztok nechte působit přes noc nebo alespoň několik hodin. Poté přidejte šálek vody a přiveďte vše k varu. Nakonec vše vylijte do dřezu případné zbytky vyčistěte houbičkou.“ Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak zničit vodní kámen v útrobách sprchy nebo jak na rychlý úklid koupelny.

Jak řešíte usazeniny od vodního kamene vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články