Rychlý způsob, jak chytit krtky na zahradě: Nesnesou hluk ani zápach benzínu

Krtek na zahradě nebývá právě vítaným hostem. Pokud se ho chcete zbavit, pak vsaďte na osvědčené rady od zkušených profesionálů

Krtci na zahradě nesnesou hluk ani zápach benzínu – vyzkoušejte to i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krtci dokážou nadělat vrásky nejednomu majiteli zahrady. Tito podzemní tvorové jsou sice sami o sobě zajímaví, ale mezi záhony nebo na trávníku umí způsobit značné škody. Jejich spletité chodby a nenasytný apetit mohou rychle zničit tvrdou práci zahradníků a zanechat za sebou doslova zkázu. Ale nebojte se, v boji proti těmto nevítaným hostům vám může pomoci několik důmyslných strategií.

Jak krtci škodí zahradě

Jejich podzemní chodby mohou narušit strukturu půdy a poškodit kořeny rostlin, což má za následek zpomalení růstu a snížení výnosů. A zahrada také samozřejmě nebude vypadat nijak zvlášť esteticky (a jako bonus vám budou krtiny překážet i při sekání trávy). A co tedy s tím?

Krtci opravdu nesnáší hluk

Jedním z nejzajímavějších aspektů krtků je jejich citlivost na hluk. A právě toho můžete využít a vyrobit si šikovný plašič krtků. Z plastových lahví nebo plechovek vytvořte konstrukci, která bude při pohybu nebo větru vydávat silný a nepříjemný hluk. A protože krtci raději vyhledávají méně hlučná místa, poměrně rychle se odstěhují.

Vsadit lze i na vhodné vůně

Další možností, jak krtky vypudit, je použití aromat, která krtci nesnášejí. Můžete si tedy opatřit například benzín nebo aceton. Do těchto kapalin ponořte hadry a strategicky je rozmístěte po krtčích tunelech. Jakmile se zápach rozptýlí v podzemních komorách, dojde k rychlému exodu těchto nepříjemných chlupatých návštěvníků. Uvidíte, že je na zahradě dlouho neuvidíte.

Krtek vylézající z krtince iZdroj fotografie: Pixabay

Vsadit může i na ultrazvuk

Ovšem pomoc můžete najít i v oblasti moderních technologií, a to díky ultrazvukovým plašičům. Tato zařízení vysílají ultrazvukové vlny, které jsou pro člověka nepostřehnutelné, ale pro krtky vytvářejí doopravdy nehostinnou atmosféru. Stačí tato zařízení strategicky rozmístit po zahradě a už máte napůl vyhráno.

Klíčem k zahradě bez krtků je podmáslí a syrovátka

Z kombinace těchto nenápadných ingrediencí vzniká účinný lektvar, který krtci nesnášejí. Aplikace této 100% přírodní a ekologické směsi přímo do krtčích tunelů je jednoduchá, a přitom velmi účinná. A jak to provést? Připravte si směs smícháním stejných dílů podmáslí a syrovátky.

Krtci na zahradě nesnesou hluk ani zápach benzínu – vyzkoušejte to iZdroj fotografie: Freepik

Směs opatrně vpravte do krtčích chodeb a zajistěte, aby se dostala do nitra jejich labyrintových příbytků. Kouzlo tohoto postupu spočívá v jeho opakování. Jednoduše pokračujte v aplikaci směsi podmáslí a syrovátky po delší dobu a vytrvale krtky odrazujte od toho, aby se ve vaší milované zahradě utábořili. Uvidíte, že budete brzy úspěšní.

Pomohou i přírodní vůně

Využít ovšem silné vůně okurek, citrusových slupek nebo esenciálních olejů a vytvořit tak pro tyto podzemní škůdce nevítané prostředí. Silný nálev z okurky lze nalít přímo do krtčích tunelů a donutit je tak, aby hledali útočiště jinde. Podobně vám může posloužit odvar z citrusové kůry nebo roztok esenciálních olejů a vody. A jestliže vás místo krtků trápí třeba mšice nebo jiný škodlivý hmyz, můžete proti nim použít osvědčený postřik s pálivou paprikou.

Jak proti nežádoucím návštěvníkům na své zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články