S bobkovým listem rovnou do pračky: Ochrání prádlo před zničením i vyblednutím

Bobkový list lze při péči o prádla a textilie využít několika způsoby – hodí se v celku i ve formě odvaru. Vždy však skvěle pomůže.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

V oblasti domácích prací je praní prádla úkolem, který vyžaduje pečlivost. Touha po čistých, svěžích a měkkých oděvech po vyprání je však často v rozporu s jejich možným znehodnocením, vyblednutím nebo změnou vzhledu způsobenou častým praním. Použití bobkového listu však může podle informací z webu AAzdraví mnoha těmto problémům předejít.

Bobkový list a jedlá soda

Jak toto oblíbené koření použít pro praní? Vezměte asi 10 bobkových listů, vložte je do látkového sáčku, přidejte 4 lžíce jedlé sody a pevně jej zavažte. Před vložením prádla do pračky pak vložte tento sáček mezi oblečení a poté spusťte prací cyklus. Je však nezbytné zajistit, aby teplota vody nebyla vyšší než 30 stupňů Celsia, jinak tento postup nebude fungovat.

Magazín iReceptář také doporučuje použití odvaru. Do hrnce nalijte vodu, přidejte bobkové listy a přiveďte ji k varu. Později přidejte jedlou sodu a odvar nechte na sporáku vařit asi 20 minut. Po vychladnutí lze tento roztok využít k namáčení oblečení před praním anebo jako prostředek na předpírku – to záleží jen na vás. Vaše prádlo bude nejen krásně voňavé, ale také důkladně vydezinfikované. Nijak také nepoškozují barvu tkaniny, naopak ji pomáhají ustálit.

A mouchy už se v domě neukáží: Účinný vyháněč je směs hřebíčku s bobkovým listem

Bělicí odvar na prádlo

Potýkáte se se zapraným a zašedlým práva? Vyzkoušejte přípravu bělícího odvaru, jak nám ji popsala čtenářka Ilona K. ze Sedlce. „Stačí přidat hrst bobkových listů do hrnce naplněného vodou. Po asi 20 minutách varu nechte směs vychladnout a poté do ní ponořte obarvené kusy oblečení. Klíčem k úspěchu je trpělivost; pokud necháte oblečení namočené několik hodin nebo nejlépe přes noc a občas směs promícháte, jde o sázku na jistotu. Poté ho už jen vyperte jako obvykle.“ Jak já to vidím, bobkový list se v podstatě stává univerzálním zachráncem.

Bobkový list není jen skvělým pomocníkem v kuchyni – dokáže také vrátit bělost vašemu oblíbenému oblečení a textiliím iZdroj fotografie: Depositphotos
Bobkový list není jen skvělým pomocníkem v kuchyni – dokáže také vrátit bělost vašemu oblíbenému oblečení a textiliím

Nejenže mu propůjčuje nádhernou vůni, ale také pomáhá zachovat celistvost tkaniny. Jeho přírodní vlastnosti přispívají k dezinfekci, zachování barev a celkové péči o oděvy, což z něj činí osvědčeného spojence v úsilí o dokonalé praní. Určitě ho budu také používat. Bobkový list má však i další nečekaná využití – skvěle se například hodí proti molům anebo jako hnojivo, o obojím Chalupáři-Zahrádkáři také nedávno informovali.

Bobkový list: Uplatní se výborně v kuchyni, ale i v lékárničce

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro praní prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články