Jak zazimovat okna: Pomůže tmel a minerální vlna

Než udeří pořádná zima, měli byste se na ni předem připravit. Tyto jednoduché kroky sníží množství tepelných ztrát a udrží doma více tepla.

Okna a těsnění vyžadují údržbu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Abyste si po celou zimu vychutnávali příjemné teplo, a zároveň za vytápění neutratili všechny své úspory, měli byste se zaměřit na tepelné ztráty, které váš tepelný komfort výrazně snižují. Podle webu iReceptář přitom stačí přenastavit okna do zimního režimu. Ta pak budou mnohem lépe těsnit a po studeném průvanu nezbude ani památky. My už máme hotovo. A vy?

Co s okny na zimu

Než se pustíte do samotného přenastavování, měli byste napřed okna důkladně vyčistit a zkontrolovat stav těsnění. V případě potřeby staré a poškozené části vyměňte za nové. Dále pomocí imbusu přetočte šrouby na vnitřní straně okenního rámu, jak jsme doporučovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Podle webu TN stačí šroub přetočit ze svislé do vodorovné polohy. Že vaše okna lépe těsní, zkontrolujete například tím, že do nich zavřete kus papíru. Ten by poté neměl jít z oken snadno vytáhnout.

Kudy nejčastěji uniká teplo

Nejohroženější místa, kudy uniká teplo z vašich domovů, je právě těsnění kolem okenních rámů, držák okna s dvojitým zasklením, okenní kování, samotný okenní rám nebo drobné praskliny a skuliny okolo oken. Tyto drobné vady přitom můžete velmi jednoduše napravit a zamezit tepelným ztrátám. Skvěle vám poslouží například tmel nebo minerální vlna.

Bublinková folie je hotovým zachráncem tepla. Stačí ji šikovně připevnit na okno a k jeho úniku už nedojde

Jak zaizolovat okna na zimu

Průvan snadno odhalíte tím, že kolem oken projedete dlaní. Pokud však žádný výrazný proud vzduchu necítíte, vezměte si zapálený zapalovače. Zakolísání plamene vám jasně prozradí, na jakém místě táhne. Větší průduchy pak snadno utěsníte pomocí minerální vlny, kterou vmáčknete do větších škvír a mezer. Na ty drobnější a méně výrazné je lepší použít tmel popřípadě montážní pěnu.

Postarejte se o dobrou izolaci oken iZdroj fotografie: Depositphotos
Jak zaizolovat okna na zimu, abyste nepřišli o teplo – pomůže například tmel

Montážní pěna je velmi účinná, protože při rozpínání vyplní celý prostor v dutině. I k jejímu použití však potřebujete více místa. Silikonový tmel si poradí s menšími prasklinami a sníží průchod vzduchu mezi zdí a plastovými okny. Abyste dostáhli co nejlepších výsledků, měli byste okna zaizolovat zvenku i zevnitř, jak doporučuje i naše čtenářka Simona R. ze Vsetína: „S manželem vždy okna a venkovní dveře kontrolujeme ze všech stran a opravujeme, co je třeba, aby nám zbytečně neunikalo teplo.“

Jak seřídit okna na letní a zimní režim

Co děláte s okny na zimu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články