S pálením trávy na zahradě opatrně: Hrozí pokuta až 25 000 Kč

Zjistěte, na co si dát při pálení listí a trávy pozor a kdy vám za takové jednání hrozí pokuta. Každá obec to navíc může mít jinak.

pálení listí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pro někoho jsou suchá tráva či spadané listí oblíbeným zpestřením, pro jiné hotovou noční můrou. Při jeho nesprávné likvidaci majitelům pozemků navíc hrozí vysoká pokuta. Pokud se přece jen rozhodnete jej spálit, měli byste dodržovat veškerá stanovená pravidla. V různých obcích se však podmínky pro jeho pálení mohou lišit. Na to si rozhodně dejte pozor, jak píše web Deccoria.

Kdy je možné pálit listí a trávu

Přestože žádný zákon přímo nezakazuje pálení listí ani klestí na zahradě, zákon o ochraně ovzduší jasně stanovuje, který materiál je možné použít. Pálit je možné pouze ten suchý, jenž není ošetřen lakem ani jinými chemikáliemi, které by byly následně uvolněny do ovzduší. Zakázané je pálit také barevné noviny a časopisy, plastové předměty nebo doma vyprodukovaný odpad, k jehož likvidaci slouží kontejnery, jak informuje web iDnes.

Další pravidla pro pálení listí

Pokud máte na zahradě suchou hromádku trávy a dalších rostlinných zbytků, smíte ji spálit pouze za podmínek, že bude oheň rozdělán minimálně 50 metrů od hranice lesa a v dostatečné vzdálenosti od lidských obydlí a jiných hořlavých materiálů. Přítomna musí být osoba starší 18 let, která za tuto činnost zodpovídá, a poblíž je potřeba připravit hasicí pomůcky pro případ vypuknutí požáru.

Zakázáno je pálit listí v době dlouhotrvajícího sucha, silného větru nebo velké inverze. Za nedodržování těchto pravidel vám hrozí pokuta až 150 000 Kč. A poměrně vysoká pokuta hrozí i za vypalování trávy, které se často používá při přípravě nových záhonů. Pokud se k této praktice uchýlíte, můžete schytat peněžní sankci až do výšky 25 000 Kč.

Kouřící komín

Když je kouř ze sousedovic komína otravný: Dá se bránit, může ho čekat pokuta 50 000 Kč

Obce si mohou stanovit vlastní pravidla

Každá obec i město má právo na svém území tyto obecné podmínky upřesnit nebo zpřísnit, proto než se do pálení pustíte, zkontrolujte vyhlášky. V některých místech je dokonce pálení listí zcela zakázáno. V takovém případě má však daný příslušný úřad povinnost zajistit sběrný kontejner na organické zbytky, který mohou obyvatelé bezplatně využívat, nebo vytyčí místo, kde je možné za dodržování určitých podmínek shrabané listí a klestí z vlastní zahrady spálit.

Přestože je pálení suché trávy ten nejjednodušší způsob její likvidace, za nedodržení předpisů vám hrozí vysoká pokuta. iZdroj fotografie: Pixabay
Přestože je pálení suché trávy ten nejjednodušší způsob její likvidace, za nedodržení předpisů vám hrozí vysoká pokuta.

Pokud si nejste místními podmínkami jistí, prostě se poptejte na obecním úřadě, jako jsem to udělala já. A podle zjištění redakce Chalupáři-Zahrádkáři vám může hrozit i pokuta za neudržovaný pozemek nebo dokonce za špatné topení.

Pálit nemusíte ani listí z ořešáku, i z něj lze totiž vyrobit kompost

Co děláte se spadaným listím na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články