Odstraňovat plevel je důležité. Za nedostatečnou údržbu pokuta v některých případech až 500 000 Kč

Pokud nebudete zodpovědně pečovat o svůj pozemek, můžete zaplatit i několikatisícovou pokutu. Zjistěte, na co si dát pozor, abyste těmto problémům předešli.

plevel i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Každý majitel pozemku by měl vynaložit veškeré úsilí k jeho obhospodařování a udržování v co nejlepším stavu. V případě zanedbání těchto povinností hrozí opravdu vysoké peněžní sankce. Nejhorší je podle webu BudějovickýRozhlas rozmnožování plevelných rostlin. Některé invazivní druhy totiž mohou napáchat opravdu velké škody, a navíc jsou pro lidi i zvířata nebezpečné. Sami jsme s plevelem několik let bojovali, ale konečně máme klid. 

O pozemek se musíte pravidelně starat

Ať už pozemek aktivně využíváte nebo ne, neměli byste péči o něj zanedbávat. Narušujete tím vzhled daného města nebo obce, které mohou po vás tuto povinnost vymáhat a v případě neuposlechnutí sankcionovat. Svým jednáním umožňujete rozmnožování plevele, jež může zamořit i okolní pozemky a ohrozit i samotné životní prostředí, na což jsme upozorňovali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Prostředky vedoucí k údržbě pozemku

Příslušný správní orgán vás nejprve vyzve ke splnění povinnosti udržovat svůj pozemek v dobrém stavu tak, aby neškodil a neumožňoval šíření nebezpečných plevelných rostlin. Často postupuje na základě vlastního zjištění nebo udání. Při opakovaném neuposlechnutí této výzvy budete pokutováni, jak jsme zmiňovali už dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři. Za narušování vzhledu obce přitom hrozí pokuta až 10 000 Kč. V případě právnické osoby hrozí sankce až ve výši 100 000 Kč.

bolševník velkolepý iZdroj fotografie: Pixabay
Za bolševník na zahradě vám hrozí pěkně vysoká pokuta

Přísnější tresty za výskyt invazivního plevele

Pokud na vašem pozemku bude zjištěn výskyt invazivního druhu plevele, pokuty mohou být znatelně vyšší. Mezi obzvlášť nebezpečné druhy patří bolševník velkolepý, na nějž upozorňuje i internetový portál Peníze. Za jeho rozrůstání mohou majitelé pozemku obdržet pokutu až 30 000 Kč, pokud se jedná o právnickou osobu, pak 500 000 Kč.

Proč je bolševník velkolepý takový problém

Tato rostlina se velmi rychle rozmnožuje a její semena se mohou dostat do velké vzdálenosti a zamořit opravdu velkou plochu. V půdě pak dokáží počkat na vhodné podmínky pro svůj další růst a vývoj i 7 let. Svou přítomností znemožňuje růst jiným rostlinám a jeho šťáva navíc může způsobit poleptání pokožky lidí i zvířat. Z toho důvodu je velmi nebezpečný pro životní prostředí.

Ocet a sůl vás na dlouhou dobu zbaví plevele mezi dlaždicemi

Čas rozloučit se s plevelem, horká voda s octem odvede práci na jedničku

Pokud sami na boj s tímto plevelem nestačíte, obraťte se raději na pomoc odborníků, s čímž vám může pomoci i příslušný úřad. Služeb specialistů využila i naše čtenářka Kamila R. z Opavy: „Několik let jsme s bolševníkem bojovali, až jsme uznali, že na to nestačíme. Po zásahu odborníků už máme konečně klid a zahradu čistou.“

Jak likvidujete nebezpečné plevele na svých zahradách vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Dlubalová

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již druhým rokem, specializuji se na venkovní a vnitřní květiny, pěstování zeleniny a obecné starosti kolem zahrady. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články