Není potřeba žádná speciální chemie, s ucpaným odtokem si poradí jen horká voda

Pro vyčištění ucpaného odpadu není třeba kupovat žádnou silnou chemii. Mnohdy si vystačíte se správně použitou horkou vodou.

Není potřeba žádná speciální chemie, s ucpaným odtokem si poradí horká voda i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Řešení ucpaného odtoku je běžnou domácí nepříjemností, která může zkazit náladu i těm nejzkušenějším nadšencům do údržby domu. Situace se stává ještě více skličující, pokud se potýkáte s vodovodním potrubím, které si příliš netyká s použitím drsných chemikálií, nebo se jim zkrátka chcete vyhnout z ekologických důvodů (třeba proto, že máte doma biologickou čističku vody a nechcete zahubit prospěšné mikroorganismy v ní).

Kouzlo horké vody

Princip používání horké vody k odblokování odtoků je jednoduchý, ale vědecky podložený. Horká voda má schopnost rozpouštět látky, které obvykle vedou k ucpání, jako je mastnota, mýdlové usazeniny a další nánosy. Když se nalije do odtoku, působí jako přírodní rozpouštědlo, rozbije ucpávku a obnoví průtok v potrubí.

Solný roztok také pomůže

V situacích, kdy samotná horká voda nestačí, můžete vyzkoušet i sílu kuchyňské soli. Tato kombinace si poradí i s těžšími ucpávkami, aniž by bylo nutné používat komerční čističe odpadů. „Soli stačí jedna vrchovatá lžíce. Když ji zalijete konvicí horké vody, nebudete už žádné další vychytávky potřebovat,“ doplňuje čtenářka Jolana N. z Osiček. A velmi podobně působí podle webu RadímeJak i jedlá soda.

Jak zalévat pokojové rostliny pomocí kostek ledu

Domácí čistič dřezu: Hoďte do něj jednu citronovou kostku a odtok se už neucpe

Pomůže instalatérské pero

Když je ucpání hodné velké a jako bonus uložené kdesi hluboko v trubkách, pak už vám horká voda ani sůl stačit nebudou. V takovém případě radí web Kutil použít instalatérské pero nebo pružinu. To dokáže vytáhnout i opravdu silné ucpávky. A pokud ho doma nemáte, klidně použijte i kus drátu a na jeho konci jen udělejte háček. To mi kdysi poradil jeden kamarád a do té doby na tuto vychytávku nedám dopustit (ale to pero si také určitě jednou koupím).

Pokud hledáte jednoduchý a rychlý způsob, jak se vypořádat se špinavým a ucpaným dřezem, pak si vezměte k ruce trochu oleje. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se potkáte s ucpaným odtokem ve dřezu nebo v umyvadle, zkuste jako první použít horkou vodu. Mnohdy pomůže lépe než čističe

Až se tedy příště budete potýkat s ucpaným odtokem, nezapomeňte, že řešení může být stejně jednoduché jako převaření vody nebo sáhnutí po solničce. A na ucpaný odtok v umyvadle vám může skvěle pomoci i prášek do pečiva, jak už Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro ucpaný odtok?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články