Překvapivé, ale efektivní: S velkou úrodou rajčat pomohou ovesné vločky

Pro levné a výživné hnojivo pro rajčata nemusíte do obchodu. Bohatě vám postačí docela obyčejné ovesné vločky ze spíže.

Jak na obří úrodu rajčat: V srpnu vám ji zajistí hydroxid draselný i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jen těžko si lze představit letní sezónu bez rajčat. Dodávají neuvěřitelnou chuť salátům, pizze, omáčkám a mnoha dalším pokrmům. Pro mnoho zahrádkářů však může být výsadba a péče o ně náročným úkolem. Ten si však lze díky šikovným radám značně usnadnit – například hnojivo z ovesných vloček přináší vynikající výsledky skoro zadarmo.

Ovesné hnojivo pro rajčata

Rajče jedlé (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) patří do čeledi lilkovité (Solanaceae). A jeho plody jsou známé nejenom díky své lahodné chuti, ale i obsahu mnoha cenných látek. V jejich čele nepochybně stojí vitamíny C, B, E, draslík, karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein. A právě při tvorbě plodů je může ovesné hnojivo skvěle podpořit. Hnojivo z ovesných vloček nabízí několik výhod, které z něj činí univerzální volbu pro různé druhy zeleniny – vhodné je zejména pro lilky, papriky a rajčata.

Ovesné vločky totiž obsahují bohatou škálu vitamínů a mikroživin, které nejen dodávají výživovou hodnotu naší stravě, ale také pomáhají rajčatům růst a přinášet dobrou úrodu. Například hořčík obsažený v ovesných vločkách podporuje aktivní vývoj a posílení kořenového systému. Během kvetení rajčat zase hraje klíčovou roli fosfor, který je v ovesných vločkách rovněž obsažen. Vápník navíc zajišťuje tvorbu silných a pevných stonků.

Desítky kilogramů chutných rajčat: Pomůže vám tableta Aspirinu iZdroj fotografie: Depositphotos

Výhody ovesného hnojiva pro zahradu

Hnojení ovesnými vločkami zvyšuje odolnost rostlin vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Zapravení ovesných vloček do půdy navíc zvyšuje populaci žížal, které následně provzdušňují půdu. To pozitivně ovlivňuje budoucí úrodu. Přihnojování ovesnými vločkami také chrání rostliny před houbovými chorobami a hnilobou květů.

Recept na hnojivo z ovesných vloček

Nejlepší způsob, jak použít ovesné vločky pro rajčata, je ovesné mléko. Pro jeho přípravu rozemelte 3 polévkové lžíce ovesných vloček v mixéru nebo pomocí hmoždíře. Postačí jakýkoli levný druh ovesných vloček. K mletým ovesným vločkám přidejte 1 litr vody a nechte je za občasného míchání 2 hodiny louhovat. Poté směs sceďte a zřeďte ji stejným množstvím vody. Připraveným roztokem zalévejte kořeny rajčat každý druhý den.

S velkou úrodou rajčat pomohou docela obyčejné ovesné vločky iZdroj fotografie: Depositphotos

Případně si můžete připravit koncentrovanější hnojivo, které vyžaduje méně častou aplikaci. Jednoduše smíchejte 0,5 kg drcených ovesných vloček s 10 litry teplé vody a nechte 5 dní louhovat. Tímto roztokem zalévejte rajčata každé dva týdny. Kolem každé rostliny nalijte přibližně 500 mililitrů.

Jeden tip na závěr

A pokud nemáte čas na přípravu roztoku, můžete ovesné vločky použít i v suché formě. Jednoduše rozsypte rozdrcené ovesné vločky kolem rostlin rajčat a lehce je zapravte do půdy, aby se promíchaly. Nezapomeňte plochu zalít. První výsledky uvidíte už během několika týdnů. Dalším šikovným hnojivem je i zálivka ze skořicové vody.

Jaké jsou vaše tipy pro dosažení maximální úrody rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články