Silná, zdravá a sladká rajčata zařídí zálivka ze skořicové vody

Pokud chcete maximalizovat svou úrodu rajčat, pak vsaďte na jednoho netradičního, ale o to účinnějšího pomocníka – skořici.

pěstování rajčat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Skořice je koření s charakteristickou sladkou a mírně pikantní chutí. Je získávána z vnitřní části kůry skořicovníku cejlonského (Cinnamomum verum) nebo skořicovníku čínského alias cassie (Cinnamomum cassia). Skořicovníky jsou stálezelené stromy, které rostou především v tropických oblastech Asie. Ale toto oblíbené koření nemusíte používat jen na pečení – skvěle se totiž uplatní i při péči o zahradu.

Skořicová voda pro rajčata

Skořice obsahuje přírodní sloučeniny, které stimulují růst kořenů rostlin rajčat. Silné a zdravé kořeny jsou nezbytné pro příjem živin, absorpci vody a celkovou vitalitu rostlin. Tím, že podporuje silný vývoj kořenů, umožňuje skořicová voda rajčatům přístup k životně důležitým zdrojům živin v půdě a vytváří pevný základ pro jejich růst. Má také přirozené protiplísňové vlastnosti, které mohou pomoci ochránit rostliny rajčat před běžnými houbovými chorobami. Aplikace skořicové vody může působit preventivně, minimalizuje riziko houbových chorob.

Skořicová voda může také zvýšit příjem a využití základních živin rostlinami rajčat. Pomáhá při vstřebávání klíčových makroživin, jako je dusík, fosfor a draslík, a také mikroživin nezbytných pro zdravý růst. Díky maximalizaci dostupnosti živin umožňuje skořicová voda rajčatům prosperovat a dosáhnout jejich plného potenciálu. A v neposlední řadě působí také jako přirozený prostředek proti environmentálnímu stresu. Posiluje imunitní systém rostlin, snižuje oxidační stres a zlepšuje celkovou odolnost rajčat.

Rajčata budou velká a sladká, jednoduše je nakrmte superfosfátem iZdroj fotografie: Pixabay

Použití skořicové vody na rajčata

Chcete-li účinně aplikovat skořicovou vodu jako hnojivo, postupujte podle těchto kroků:

  • Pro přípravu skořicové vody povařte ve vodě několik skořicových tyčinek nebo lžičku mleté skořice asi 15 až 20 minut. Tento proces extrahuje prospěšné sloučeniny z koření a vyluhuje je do vody. Přeceďte a nechte vychladnout.
  • Poté hnojivo nalijte do rozprašovače a lehce poroste všechna rajčata tak, abyste zcela pokryli horní i spodní plochy listů.
  • Postřik aplikujte brzy ráno nebo pozdě odpoledne, abyste zabránili popálení listů a umožnili rostlinám nerušeně absorbovat všechny potřebné živiny. Před výsadbou můžete použít i horčičný prášek.

Jak často skořici používat

Postřik ze skořice aplikujte každé 2 až 3 týdny během celého vegetačního období. Pokud máte přesto dojem, že se jim nedaří tak, jak byste chtěli, pak podpořte účinky skořice ještě kávovou sedlinou. Tu lze aplikovat jako mulč nebo ji můžete zapracovat přímo do půdy. Při použití jako mulče je vhodné udržovat okolo rajčat stále vrstvu tlustou asi 2 až 3 cm. Pokud však aplikujete kávovou sedlinu přímo do půdy, můžete ji rozprostřít ve vrstvě s tloušťkou okolo 1 cm a poté ji jemně zarýt.

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články