Aby se vám letos sazenice opravdu vyvedly, musíte je správně vyživit. Postačí vám hnojiva z domácích zdrojů.
Nejlepší hnojivo pro papriky a rajčata musí podle mě vždy kombinovat základní živiny se snadnou aplikací. Směs popela a cibulových slupek je sice netradiční, ale perfektně obohacuje půdu o draslík a stopové prvky důležité pro vývoj silných, zdravých stonků a chutných, šťavnatých plodů. A jako bonus je vlastně zadarmo.
Domácí hnojivo pro papriky a rajčata
Popel, bohatý na draslík, zvyšuje celkovou vitalitu a odolnost rostlin vůči stresu, zatímco cibulové slupky dodávají půdě vápník, síru a další draslík, čímž podporují silný růst. A jak je používat? Návod nám poslala naše čtenářka Michaela K. z Olomouce, která se s čtenáři Chalupářů-Zahrádkářů podělila i o návod na hnojení bramborovými slupkami. „Vezmu dva šálky popela a dvě hrsti suchých cibulových slupek. To zaliju vodou (slupky zatím) a nechám přes noc vylouhovat. Pak přecedím, naředím 1:10 a používám jednou týdně místo zálivky.“
Hodí se i hrách
Pokud hledáte jednotné hnojivo pro sazenice rajčat a paprik, vsaďte na hrachovou vodu. Hrst hrachu přes noc namočte, ráno v téže vodě rozmixujte a tekutinu přeceďte. Sazenice s její pomocí zalévejte jednou týdně – dodáte jim tak všechny potřebné živiny.
Hnojení paprik ve skleníku
Pro ty, kteří pěstují papriky ve skleníku, však tento návod stačit nebude. Rostliny totiž kvůli svému rychlejšímu růstu a větší plodnosti potřebují živin více, je tedy třeba toto domácí hnojivo na papriky podpořit i některým z běžných druhů dostupných v obchodech. A zapomenout byste podle webu MagazínDoma neměli ani na správně připravenou půdu.
Hnojivo z droždí pro sazenice
Tato skromná houba použitá jako hnojivo poskytuje nesčetné množství výhod, včetně lepšího vstřebávání živin, zrychleného růstu a lepší odolnosti vůči chorobám.
- Rozpusťte 10 g čerstvých pekařských kvasnic v litru vlažné vody a nechte je aktivovat a rozmnožit.
- Přidejte lžíci cukru, abyste kvasinky nakrmili, a hrst popela nebo rozdrcených cibulových slupek, čímž směs obohatíte o další živiny.
- Jakmile směs kvasinek mírně zkvasí, zřeďte ji v 10 litrech vody, abyste vytvořili hnojivo okamžitě připravené k použití.
Zalévejte rostliny paprik touto směsí kvasnic a zaměřte se na kořenovou zónu, abyste podpořili jejich vstřebávání. Naopak na listech by mohl spíše ublížit. Aplikace postačí jedenkrát za týden, mezitím zalévejte čistou vodou. A dbejte také na to, aby půda mezi aplikacemi nevyschla, jak radí web RadyNaVšechno. Na to jsou totiž papriky obzvláště citlivé.