Sazenice paprik budou silnější než dřív, nejlépe se jim bude dařit při teplotě 25-30 stupňů Celsia

Aby vám mladé sazenice paprik skvěle prospívaly, musíte jim dopřát ty správné podmínky. Rozhodně se vám to později vyplatí.

Sazenice paprik budou silnější, nejlépe se jim bude dařit při teplotě 25-30 stupňů Celsia i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vypěstovat ze sazenic paprik silné plodící rostliny je umění, které vyžaduje pozornost k detailům, trpělivost a také trochu toho zemědělského rozhledu. Od chvíle, kdy sazenice vykouknou z půdy, se vydávají na cestu, kterou určuje prostředí, péče a zahradníkova pozornost.

Porozumění potřebám vašich paprik

Rostliny papriky s hlubokým kůlovým kořenovým systémem jsou od přírody uzpůsobeny k tomu, aby vyhledávaly vlhkost a chránily se před teplem tím, že sahají do chladnějších hlubin půdy, jak píše web BydlímeKvalitně. Při pěstování sazenic se ovšem jejich kořenová soustava výrazně liší – rozvoj kořenů je třeba teprve podpořit.

Správná nádoba a techniky přesazování

Výběr správné nádoby hraje v raném vývoji sazenic paprik klíčovou roli. Vzhledem ke stavbě kořenů se paprikám daří v samostatných nádobkách o objemu 100 až 200 ml. Přesazování těchto sazenic by poté mělo probíhat velmi opatrně, aby nedošlo k poškození kořenů.

Bezchybné přesazení orchideje krok za krokem. Začne růst s dvojnásobnou silou a záplavou květů

Řízení teploty a chlazení

Sazenice papriky nejúčinněji klíčí při teplotě 25 až 30 stupňů Celsia. Toto teplotní rozmezí urychluje klíčení a podporuje zdravý raný růst. Jakmile však sazenice vzejdou, je zásadní snížit teplotu na 20 až 23 stupňů Celsia. „Tato úprava zabrání tomu, aby rostliny začaly být nohaté, a podpoří vývoj pevných, bočních stonků,“ radí čtenářka Katka N. z Libišan.

Stáří a načasování

A jak si počínat, když papriky potřebujete přesadit? V ideálním případě by měly být sazenice přesunuty do volné půdy 40 až 45 dní po vyklíčení, tedy ještě před vývojem květů a plodů, jak radí web MagazínDoma. Tím se zajistí, že rostliny budou mít dostatek času na aklimatizaci v novém prostředí a zaměří svou energii na růst kořenů a stonků, což v první fázi přesně potřebujete.

Jak pečovat o semínka paprik iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro úspěšný růst sazenic papriky je důležité zajistit jim vhodné podmínky. Patří mezi to i vhodná výživa nebo zálivka

Já osobně (podle rad mé babičky) doporučuji také odstranění středového (hlavního) pupenu, což obvykle dokáže mladou rostlinu povzbudit k tvorbě většího počtu bočních větví, což vede k vyššímu výnosu. Při další péči o papriky zdůrazňují Chalupáři-Zahrádkáři také nutnost používání kvalitní půdy a umírněné zálivky.

Jak se o své mladé papriky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články