Jak na sazenice papriky: Důležitá je kvalitní půda a také pravidelná zálivka

Kvalitní půda a pravidelná zálivka jsou pro růst a vývoj sazenic paprik opravdu klíčovými faktory. Pohlídat byste si měli obojí.

Jak na sazenice papriky: Důležitá je kvalitní půda a zálivka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Papriky se svou škálou barev, tvarů a chutí nabízejí něco opravdu pro každého. Ovšem cesta k bohaté úrodě musí být dlážděna pozorností věnovanou detailům. Zohlednit je třeba opravdu vše – od kvality půdy až po pravidelnost při zalévání.

Kompost: základní kámen úrodnosti

Začlenění dobře vyzrálého kompostu do každé výsadbové jamky znamená víc než jen obohacení půdy; doslova jí totiž vdechuje život. Hromádka kompostu zrajícího nejméně tři roky totiž dodá do půdy množství živin, které napomáhají rozvoji kořenů a posléze i růstu velkých svěžích zelených listů. Bez toho se úroda silných paprik neobejde, jak informuje web Zahrada.

Droždí je kouzelný zahradnický pomocník. Sazenice paprik a rajčat porostou jako o závod

Popel: tajná přísada

Dřevěný popel je ve světě zahradničení často přehlížen a přitom jde doslova o pokladnicí minerálních látek. I několik polévkových lžic přidaných do každé výsadbové jamky dokáže zázraky, působí jako vynikající hnojivo a vytváří ideální prostředí pro adaptaci a prosperitu mladých rostlin. Obsah potaše v dřevěném popelu navíc podporuje zdravý růst a posiluje imunitní systém rostlin, čímž vytváří předpoklady pro jejich silný a především dlouhodobý životní cyklus, jak zdůrazňuje portál FlóraNaZahradě.

Zalévání a sluneční světlo

Jen správná výživa však k prosperujícím paprikám nestačí. Jsou to totiž milovníci slunce a potřebují dostatek světla. Přízeň slunce však musí být vyvážena přísunem vody. Pravidelné zalévání je zásadní, a to zejména v období letního sucha. Klíčem je ovšem zalévat hluboko, což podporuje kořeny, aby se při hledání vláhy natahovaly směrem dolů. A proč byste to měli chtít? Prý to rostlinu posiluje, jak říkávala moje teta. A ta měla, co se pamatuju, na zahradě vždycky paprik, že by je mohla s klidem rozdávat (místo toho je však vždycky zavařila a rozdala až potom).

Jak pečovat o semínka paprik iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro úspěšný růst sazenic papriky je důležité zajistit jim vhodné podmínky. Patří mezi to i vhodná výživa nebo zálivka

Stříhání a péče

S růstem paprik roste i potřeba pravidelné údržby. Velmi důležité je odstraňování povadlých nebo suchých listů a všech nezdravých částí rostliny, které nejen upravuje vzhled vašeho záhonu, ale také výrazně snižuje riziko napadení chorobami a škůdci. Více o pěstování paprik napsali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto obsáhlejším článku.

Jaké jsou vaše tipy při péči o papriky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články