Sazenice porostou jako zblázněné, kombinaci kávové sedliny se skořápkami doslova milují

Aby se letos vašim sazenicím opravdu dařilo, vezměte si k ruce osvědčená přírodní hnojiva. Vyrostou tak rychle, jako ještě nikdy.

Sazenice porostou jako zblázněné, kávovou sedlinu a skořápky milují i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sazenice jsou na počátku svého života plné potenciálu. Tato počáteční fáze jejich života je však plná výzev a vyžaduje křehkou rovnováhu živin, vlhkosti a péče, jak upozorňuje i web Dům&Zahrada. Je tedy potřeba je správně vyživit.

Kávová drť: Dusíkatý nektar

Není však třeba sahat po chemických hnojivech, vystačíte si i s těmi domácími. Například kávová sedlina, která se často bez rozmyslu vyhazuje, je doslova pokladnicí dusíku – kritické složky pro růst a vývoj sazenic. Tento dusíkatý nektar působí jako katalyzátor, urychluje růst a zvyšuje bujnost zelených listů. Kromě toho také toto přírodní hnojivo zlepšuje provzdušnění a odvodnění půdy, čímž podporuje prostředí vhodné pro růst kořenů sazenic.

Předpěstování sazenic nemusí být složité, pomocnou ruku podá obyčejná hořčice

Vaječné skořápky – zdroj vápníku

Dalším skvělým přírodním hnojivem jsou podle webu iReceptář také vaječné skořápky, obsahující především vápník. Tento minerál je nezbytný pro vývoj buněčných stěn a zajišťuje, že vaše rostliny vyrostou silné a odolné. Vaječné skořápky navíc pomáhají mírnit kyselost půdy a vytvářejí tak vyvážené prostředí, které je živnou půdou pro celou řadu rostlin.

Jednoduchý recept na úspěch

Chcete-li využít sílu tohoto dynamického dua, začněte shromažďováním kávové sedliny a vaječných skořápek. Nechte skořápky vyschnout a pak je rozemelte na jemný prášek. Ten smíchejte ve stejné míře s kávovou sedlinou a voilá! Vytvořili jste účinné, zcela přírodní hnojivo. Tuto směs jednoduše nasypte kolem sazenic a jemně ji zapracujte do vrchní vrstvy půdy. Celý postup stačí opakovat jen jednou do měsíce – tak výživná tato směs je.

Sazenice - pěstování v pytlích iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud si chcete letos pojistit životaschopnost svých sazenic opravdu se vším všudy, pomozte si osvědčenými domácími hnojivy

Záchrana pro vytáhlé sazenice

Tato směs živin je podle zkušeností redakce Chalupářů-Zahrádkářů skvělá i v případě, že potřebujete vyživit sazenice, které se kvůli nedostatku světla příliš vytáhly. Jen sama o sobě však nestačí. Je rovněž třeba sazenice opět přesadit – tentokrát o něco hlouběji do půdy. Vytvoří si tak o něco více kořenů a velkou část jich pravděpodobně zachráníte. Mně se to loni povedlo u rajčat, takže rozhodně doporučuji.

Jaká přírodní hnojiva využíváte v zahradničení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články