Jak na tenké a protáhlé sazenice: Pomůže hnojivo nebo jejich přesazení hluboko do půdy

Příliš brzy vyseté sazenice bývají slabé a náchylné k chorobám. Vytáhlým rostlinkám však můžete pomoci hned několika způsoby.

Protáhlé sazenice rajčat i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nedočkaví zahradníci, kteří vyseli rajčata příliš brzy, mohou později bojovat s problem tenkých a vytáhlých stonků u svých sazenic. Takové rostliny mají příliš slabý kořenový systém, jsou náchylnější k chorobám a špatně se adaptují po přesazení. Později bývají příliš slabé a lámou se pod tíhou dozrávajících plodů. Abyste tomu zabránili, je třeba dodržovat instrukce na balení se semínky a doporučený termín výsevu. Pokud jste se však unáhlili a výsledkem jsou protáhlé sazenice, existují způsoby, jak je posílit.

Mladým rostlinkám pomůže postřik

První metoda pomůže sazeničkám v počáteční fázi vývoje, kdy se začínají objevovat první lístky. V této chvíli je ještě příliš brzy na přihnojování rostlinek pomocí zálivky. Můžete jim však dopřát živiny v podobě postřiku. V jednom litru vody rozpusťte 1 g superfosfátu a vzniklým roztokem protáhlé sazenice postříkejte. Po deseti dnech postřik ještě jednou zopakujte. Po přesazení sazenice tím samým roztokem třikrát po sobě zalijte. Teprve v okamžiku, kdy budou rostlinky silnější, je můžete začít vyživovat dusíkatým hnojivem.

Zasaďte protáhlé sazenice co nejhlouběji

Zachránit lze i starší sazenice, které nadměrně vybujely až později. V tomto případě pomůže během přesazování zasadit je co nejhlouběji – klidně až po lístky. Po celé délce stonku, která se ocitne v zemi, vyraší nové kořeny, sazenice bude stabilnější a silnější. Extrémně protáhlé sazenice můžete do nového květináče přesadit našikmo nebo dokonce téměř vodorovně. Na stonku brzy vyraší nové kořeny a nadzemní část se rychle narovná tím, jak bude směřovat ke světlu.

Výsadba sazenic rajčat iZdroj fotografie: Pixabay

Protáhlé sazenice radikálně zkraťte

Sazenici lze zachránit i v případě, že se při přesazování do země příliš křehký stonek zlomí. Na rostlince však už musí být alespoň šest až sedm pravých lístků. Vrcholek sazenice ustřihněte a ponořte do sklenice s vodou smíchanou se stimulátorem růstu a aktivním uhlím. V případě, že stimulátor nemáte, nic se neděje, uhlí však určitě nevynechávejte – ochrání sazenici před případnou hnilobou. Poté rostlinku zasaďte do květináče nebo rovnou do země. Brzy nebude k rozeznání od ostatních sazenic.

Nejúčinnějším řešením je prevence

Problému se slabými a přerostlými sazenicemi je nejlepší předcházet. Můžete pro to udělat několik věcí. Omezte nebo zcela vynechejte hnojení dusíkatými hnojivy. Lehce snižte teplotu s místnosti, kde sazenice přechováváte. Zajistěte jim dostatek světla, aby se za ním nevytahovaly. Začnou-li sazenice přerůstat, přesaďte je do většího květináče – začne se intenzivněji vyvíjet kořenový systém a pomaleji nadzemní část. Protáhlé sazenice nezalévejte často, lepší je méně častá, ale vydatnější zálivka.

Co všechno ovlivňuje chuť rajčat a jak vypěstovat ta nejchutnější

Jakým způsobem zachraňujete slabé a vytáhlé sazenice?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články