Sazenice okurek silnější než kdy předtím: Pomůže hnojivo s vysokým obsahem dusíku

Okurky potřebují na jaře především správnou výživu. Pokud ji zanedbáte, tak už tento nedostatek během sezóny nedoženete.

sazenice okurek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurka setá (Cucumis sativus) je rostlina z čeledi tykvovité, a i když Evropa není její původní domovinou, dnes se na zahrádkách pěstuje opravdu často. Aby však dobře prosperovala, je třeba jí dodat řádnou výživu. A co všechno okurky pro svou spokojenost potřebují?

Vysejte okurky – ještě to stihnete

Pokud jste si zatím okurky nepořídili, nemusíte čekat až na chvíli, kdy se v obchodech objeví mladé sazenice. Naopak – vysévat je můžete klidně i přímo na záhon a to podle počasí od půlky května (leckdy i dříve). A po jakých kultivarech sáhnout? Tyto patří mezi osvědčené:

  • Partner F–1 (partenokarpická odrůda)
  • Karlos F–1 (partenokarpická odrůda)
  • Charlotte F–1 hybrid
  • Anya F–1 hybrid
  • Junak F–1 (partenokarpická odrůda)
  • Carine F–1 (raná partenokarpická odrůda)
  • Bohdana F–1 (odolná proti chorobám)

Majitele balkonů a teras pak určitě potěší kultivar Bush Champion F–1, který je ideální pro pěstování v květináči.

Pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Výživa okurek na jaře je základ

Hnojení je důležitou součástí jarní a letní péče. Jen silné, zdravé a dobře vyvinuté rostliny vám totiž poskytnou opravdu bohatou úrodu. Začít je třeba hnojením sazenic – ovšem jen v případě, že na nich shledáte nějaké příznaky nedostatku živin – hnojení při pěstování okurek na výživné půdě totiž může být při jejich prvotním vývoji spíše kontraproduktivní A jaké znaky sledovat?

  • Sazenice rostou pomalu nebo se úplně přestanou vyvíjet,
  • listy jsou křehké a malé,
  • stonky a listy mění barvu z jasně zelené na žlutou.

Jak hnojit sazenice okurek

Pro sazenice je doporučováno výhradně zálivkové hnojení (tedy nikoli postřik). Nejlepší jsou organická hnojiva (kompost nebo hnůj). Tyto druhy hnojiv jsou zcela přirozené a poskytují rostlinám potřebné živiny postupně (a především dlouhodobě). Přírodní hnojiva také zlepšují strukturu půdy a zvyšují její úrodnost. Vsadit můžete i na kapalné hnojivo z obchodu, při jeho použití je však důležité dodržet správnou dávku a nezpůsobit (i kdyby jen omylem) přehnojení rostlin.

Pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě, že se rozhodnete pro použití granulovaného hnojiva (i to je totiž pro sazenice dostupné), mějte na paměti, že granule musí být kolem rostlin rovnoměrně rozptýleny a po aplikaci také vždy okamžitě zality vodou. A dejte pozor, aby se nedostaly na listy rostlin, mohly by jim totiž způsobit popáleniny. A kdy hnojivo aplikovat? Poprvé je možné okurky vyživit po objevení jednoho nebo dvou pravých listů. Tento první krok je velmi důležitý pro zajištění správného vývoje kořenového systému rostlin.

Druhá výživa sazenic okurek

Druhé hnojení se provádí zřídka a pouze v případě, že je to skutečně potřeba (viz příznaky výše), a to obvykle tři až čtyři dny před výsadbou sazenic ve skleníku nebo na otevřeném prostranství. Tento druhý krok vám pomůže v zajištění zdravých a silných rostlin. Použít můžete třeba i domácí odpad.

Zdroj fotografie: Depositphotos iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak hnojit mladé okurky

Pokud nemáte po ruce organické materiály, pak vsaďte na nějaké komplexní hnojivo obsahující potřebné makroelementy (dusík, fosfor, draslík) a mikroelementy (železo, měď, zinek, bór). Takové hnojivo je vhodné pro většinu typů půd a pomůže zlepšit vývoj kořenového systému, zdraví listů a produkci plodů. Pamatujte si, že hnojivo je vždy nejlepší aplikovat ráno nebo večer, a to nejlépe po zálivce.

Pokud budou totiž kořeny okurek suché, nedokážou tak dobře vstřebávat všechny živiny (v krajní případě se mohou i popálit). Je také důležité, aby se živný roztok nedostal přímo na samotné rostliny. Pokud k tomu přesto dojde, je třeba je okamžitě otřít hadříkem nebo vatovým tamponem namočeným v čisté vodě. To pomůže zabránit poškození listů a kořenů.

Jak pečujete o své okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články