Sazenice porostou mnohem rychleji, po lžičce medu se mohou utlouct

Aby se vašim sazenicím dařilo opravdu jedna báseň, musíte jim dopřát to správné hnojivo. Pomoci může i pár kapek medu.

Sazenice porostou mnohem rychleji, po lžičce medu se mohou opravdu utlouct i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Med se svým obsahem prospěšných přírodních cukrů, vitaminů a minerálních látek nabízí podle webu iReceptář více než jen sladkost. Jeho složky totiž slouží jako zdroj energie pro mikrobiální život v půdě a zvyšují dostupnost živin pro rostliny. Tento proces pak následně podporuje zdravější kořenový systém a stimuluje rychlejší a silnější růst sazenic.

Jak používat med jako hnojivo

Metoda je jednoduchá: rozpusťte jednu čajovou lžičku medu v jednom litru vody a tímto roztokem zalévejte sazenice každých 10 až 14 dní. Pozoruhodné je, že i zkvašený nebo jinak znehodnocený med je pro toto použití vhodný, takže nic nepřijde nazmar.

A klidně sáhněte i po tom nekvalitním, který vám doma zbyl po nějakém nechtěném nákupu. Testování pravosti a kvality medu se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali třeba zde. Díky několika osvědčeným trikům už při svém nákupu nikdy nešlápnete vedle.

Příprava směsi hnojiv na bázi medu

I když je přímá aplikace medového roztoku prospěšná, začlenění medu do komplexnější hnojivé směsi může jeho účinky zesílit. Já osobně doporučuji především kombinací medu se zeleným plevelem a kvasnicemi. Vše jednoduše nechte několik dní kvasit a poté použijte jako zálivkový roztok. Jednou do týdne stačí.

Chcete silné sazenice rajčat a super úrodu s gigantickými plody? Udělejte na záhoně jednu maličkost

Síla hnojiva z dřevěného popela

Pro ty, které zajímají přírodní metody hnojení, představuje další vhodnou cestu dřevěný popel. Je totiž bohatý na draslík a vápník a podle informací z webu InStory slouží jako vynikající hnojivo, které podporuje silný růst rostlin a zlepšuje kvalitu půdy. Jeho alkalická povaha také pomáhá vyrovnávat pH zeminy, což z něj činí univerzální doplněk snad každé zahradnické snahy.

5 pravidel pro péči o sazenice iZdroj fotografie: Depositphotos
Někdy můžete toho nejlepšího společníka pro své sazenice najít na nejneočekávanějších místech – například v domácí spíži

A jak ho používat pro sazenice? Nejlépe uděláte, pokud ho zapracujete do půdy na záhonku nebo ve skleníku ještě předtím, než tam mladé rostlinky vysadíte. O jeho dalším využití psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Návod na hnojivo z droždí, popela a jedlé sody

Jaká přírodní hnojiva používáte při péči o rostliny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články