Sazenice porostou nevídanou rychlostí, po medu se mohou utlouct

Aby vaše sazenice všeho druhu letos prosperovaly opravdu skvěle, připravte jim osvědčené domácí hnojivo. Bude vám stačit trocha medu.

Sazenice porostou nevídanou rychlostí, po medu se mohou opravdu utlouct i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Med, zvláště když už je pro kulinářské účely nepoužitelný (třeba tehdy, kdy už vykazuje zjevné známky kvašení), lze nápaditě využít jako účinné hnojivo pro sazenice. Jednoduchá směs 1 čajové lžičky medu důkladně rozpuštěná v 1 litru vody vytvoří roztok, který po aplikaci k mladým rostlinkám může výrazně podpořit vývoj listů a posílit stonky.

Jak hnojit sazenice medem

Na tento nápad nás přivedl pravidelný čtenář David L. z Bruntálu, který nám do e-mailu naspal doslova tohle: „Aplikace této směsi medu a vody každých 10 až 14 dní může katalyzovat viditelnou proměnu tempa růstu vašich sazenic. Vážně to stojí za to vyzkoušet.“ A protože doma zrovna nějaký starší a po vzhledu už ne úplně dobrý med mám, ráda to vyzkouším. Mimochodem – med jako skvělé hnojivo pro rostliny doporučuje třeba i web iReceptář.

Ochrana všech sazenic aneb jak eliminovat otravné smutnice a další škůdce

Příprava medové superpotraviny pro rostliny

Pro ty, kteří chtějí svou hru na hnojení posunout o krok dál, však pan David poslal ještě další recept. „Začněte se „zeleným“ hnojivem z plevele a obohaťte ho medem, droždím nebo dokonce starým džemem. Ano, mám na mysli takovou tu klasickou jíchu, jen ji nemusíte dělat tak dlouho. Poté, co směs necháte několik dní kvasit (dokud se na povrchu nevytvoří bublinky), je připravena. Tato metoda je vhodná zejména pro jarní a letní měsíce, kdy nabízí přísun živin, za který vám rostliny poděkují,“ upřesňuje.

Pokud si chcete koupit med od nového včelaře, ale zároveň nechcete kupovat zajíce v pytli, vezměte si k ruce pečivo iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud hledáte optimální výživu pro své sazenice, spolehněte se tentokrát na oblíbený produkt včel. Med se totiž nehodí jenom pro lidi

Hnojivo z banánových slupek

Banány, přesněji řečeno jejich slupky, nabízejí další možnost levnou a přitom velmi účinnou možnost hnojení, jak informuje web RadyNaVšechno. Nejjednodušší je rozmixování banánových slupek na pyré a jeho zředění vroucí vodou v poměru 1:1 (jedna banánová slupka na litr vody). Tím získáte vynikající roztok bohatý na živiny pro zalévání kořenů nebo postřik listů a výhonků.

Je tak účinný, že vám aplikace jednou týdně stačí. A kdybyste chtěli vyzkoušet ještě něco jiného, pak Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti vyzkoušeli také hnojivo z dřevěného popela, které také můžeme doporučit.

Na jaká přírodní hnojiva nedáte dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články