Ochrana všech sazenic aneb jak eliminovat otravné smutnice a další škůdce

Smutnice jsou malé černošedé mušky objevující se téměř v každé domácnosti. Nejčastěji se pohybují v květináčích se sazenicemi. Takto se jich můžete účinně zbavit.

i Zdroj fotografie: Dwight Sipler / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tyto malé mušky patří mezi nejčastější škůdce pokojových rostlin a mladých sazenic. Často se to jimi v květináči jen hemží a zbavit se jich může být někdy pěkný oříšek. Naštěstí tento problém můžete vyřešit i bez použití speciálních chemických postřiků. Pomocí tohoto geniálního triku se smutnic snadno a účinně zbavíte. Ochráníte jak své milované pokojové rostliny, tak vysazené sazenice a budoucí úrodu.

Proč jsou smutnice takovým problémem

Smutnice jsou škodlivé především kvůli své extrémní plodnosti. Každá samice dokáže naklást až 250 vajíček. Jediné, co pro snesení vajíček potřebuje, je vlhká půda pokrytá rozkládajícími se zbytky organické hmoty. Po týdnu od nakladení vajec se vylíhnou larvy, které škodí všem rostlinám v květináči. Larvy těchto mušek se živí organickou hmotou nebo slabými kořeny sazenic. Jakmile černošedé mušky doma spatříte, je nejvyšší čas pustit se do boje za záchranu svých rostlin.

Jak zlikvidovat smutnice

Abyste se vyhnuli přemnožení těchto škůdců a následnému zničení vysazených rostlin, musíte jim věnovat dostatečnou pozornost a péči a s malými škodlivými muškami se vypořádat co nejdříve. S tím vám může pomoci obyčejná lepící páska. Tu pověste nebo natáhněte poblíž sazenic a nechte mušky se na lepivý povrch pásky přilepit. Pravidelně lepicí pásku vyměňujte, aby mohla polapit další a další mušky.

smutnice, páska iZdroj fotografie: Depositphotos

Znepříjemněte smutnicím jejich prostředí

Jelikož se mušky tak snadno rozmnožují ve vlhkém prostředí, snižte dočasně četnost a množství zálivky, a s tím i celkovou vlhkost půdy. Při zalévání nenalévejte vodu klasicky shora, ale nalejte ji do podnosu, aby se k ní dostaly kořeny, ale vrchní část zeminy zůstala suchá. Zbavit se much a larev můžete také pomocí česnekového nálevu nebo vysazením stroužků česneku do půdy v květináči.

Vlastnosti půdy změní i obyčejné sirky. Jednoduše jich několik zapíchněte do květináče (hlavičkou dolů) a nechte přítomné látky působit. Jakmile se zcela rozpustí, měli byste do květináče vysadit novou várku. Populaci larev a mušek můžete zlikvidovat také použitím popela nebo pomerančové kůry a mýdlového roztoku. Důležité je při boji se smutnicemi stále myslet na správný vývoj a růst rostlin. Nezapomeňte jim dopřávat pravidelnou péči a veškeré potřebné živiny.

Další způsob, jak se vypořádat se smutnicemi

Jak se smutnicemi doma bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články