Skomírající sazenice se vzchopí raz dva, chce to použít ořechový odvar

Spousta přírodního materiálu má další využití. Například skořápky vlašských ořechů poslouží jako základ pro účinné hnojivo.

Pokud semena v květináči nevzejdou, může to mít celou řadu důvodů. Ale když se s nimi seznámíte, můžete je eliminovat. Pomůže popel. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vlašské ořechy patří v České republice mezi nejčastěji pěstované a jejich obliba rozhodně neupadá. Podoba s lidským mozkem mě vždy uchvacovala a jejich konzumace nervové soustavě velmi prospívá, stejně jako jsou nepopiratelné i jejich další zdravotní přínosy. Web Zdravoslav uvádí, že snižují hladinu cholesterolu, vylepšují trávení, spánek a rozvoj mozku a mají protizánětlivé účinky. Co se ale se skořápkami? I ty velmi dobře zužitkujete!

Posilující lektvar pro celou zahradu

Skořápky vlašských ořechů rozhodně nevyhazujte do koše. Když už, nadrťte je na menší kousky, jak radí web Siegl, a obohaťte tak kompost. Díky snadnému triku, který Chalupáři-Zahrádkáři již dříve doporučovali, vylouskáte až 5 kg za hodinu, takže pokud tato aktivita nepatří mezi vaše oblíbené, rozhodně doporučuji tento překvapivý fígl.

Díky velkému množství prospěšných látek ale můžete ze skořápek vytvořit nesmírně účinný odvar, který prospěje mladým sazenicím, které potřebují vzpruhu, ale rozhodně lze použít i v průběhu sezóny na všechny rostliny a plodiny na zahradě i doma. Příprava je velmi snadná. Skořápky z 20 ořechů zalijte 1 litrem vody a vařte po dobu 20 minut. Nechte zcela vychladnout a přeceďte tak, aby všechny pevné části byly zachyceny. Odvar zřeďte v poměru 1:2 s vodou a použijte jako zálivku pro slabé sazenice. Porostou jedna báseň!

Vaječné skořápky jako skvělé bělidlo prádla: Stačí je jen vhodit do pračky

Místo vyhazování je zakopejte do půdy: Vaječné skořápky a suché listí vyživí celou zahradu

Další využití skořápek

Máte-li na zahradě velký strom, který hojně plodí, jistě přemýšlíte, jak dále skořápky využít. Velmi léčivá je také silná tinktura. „Asi hrst skořápek ponořím do vodky a nechám minimálně 2 týdny odstát. Poté si dávám pár kapek denně do sklenice vody. Snížil se mi krevní cukr a pomáhá mi i na bolavé klouby, které tím potírám. Za mě je to nejlepší a nesmírně všestranné využití,“ napsala naše čtenářka paní Jana M. z Chýnova.

Skořápky vlašských ořechů iZdroj fotografie: Piqsels
Skořápky ořechů zlepší zdravotní stav a posílí rostliny

Chalupáři-Zahrádkáři rovněž doporučují použít skořápku pro renovaci a čištění nábytku. Jednoduše odstraní zašlé skvrny, ale také škrábance.

jak dále využíváte skořápky ořechů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články