Sazenice rajčat rostou až 2x rychleji, chce to kyselinu jantarovou

Sazenicím se bude dařit opravdu skvěle. A nemusíte přitom utrácet za drahá hnojiva, pomůže velmi levný doplněk stravy z lékárny.

Rostliny pokvetou mnohem rychleji, stačí jim dát lžíci sody i Zdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / Attribution 3.0
                   

Kyselina jantarová, přirozeně se vyskytující sloučenina v mnoha rostlinách a živočiších, hraje klíčovou roli v produkci buněčné energie – což je přesně to, co mladé rostliny ke svému optimálnímu vývoji potřebují, jak uvádí web DesateroTváříOsobnosti. Působí totiž jako stimulátor růstu a také jako prostředek zvyšující odolnost vůči stresům prostředí.

Příprava roztoku kyseliny jantarové

1 tabletu kyseliny jantarové (já ji pořídila v jednom známém lékárenském řetězci za pár desetikorun) rozdrťte na jemný prášek a rozpusťte ji v malém množství vroucí vody. Směs nechte stát alespoň 15 minut, aby se prášek zcela rozpustil. K rozpuštěné kyselině přidejte studenou vodu, aby celkový objem činil 0,5 litru. Takto zředěný roztok je dostatečně šetrný pro mladé sazenice a snadno se vstřebává – to je podle webu iReceptář velmi důležité.

Úroda rajčat

Dosáhnout velkých a chutných rajčat není věda, zvládne to zařídit i obyčejná sůl

Hotové hnojivo přelijte do rozprašovače a aplikujte přímo na listy rostlin rajčat. Tato metoda pomáhá listům absorbovat kyselinu přímo, což je obzvláště účinné pro zvýšení fotosyntézy. Ovšem vsadit můžete i na zálivku. Půdu kolem kořenů nejprve zalijte čistou vodou, aby se zvlhčila. Poté dejte každé sazenici lžíci tohoto hnojiva, abyste podpořili vývoj kořenů. Sazenice rajčat ošetřujte tímto roztokem každé dva týdny. Nejvhodnější doba pro aplikaci je brzy ráno nebo pozdě večer, kdy jsou rostliny méně aktivní, což jim umožňuje účinněji přijímat živiny.

Jak vypěstovat rajčata a papriky ze semínka iZdroj fotografie: Depositphotos
Jak vypěstovat rajčata a papriky ze semínka

Jak kyselina jantarová funguje

Stimulováním produkce chlorofylu zlepšuje kyselina jantarová schopnost rostliny přeměňovat sluneční světlo na energii, a tím urychluje růst – o tom už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Také podporuje rozvoj silné kořenového systému, který je klíčový pro příjem živin a celkovou stabilitu rostlin. A jako bonus také zvyšuje odolnost rostliny vůči náhlým změnám počasí, škůdcům a chorobám tím, že posiluje její přirozené obranné mechanismy.

Jak vypěstovat rajčata a papriky ze semínka

Čím hnojíte sazenice rajčat vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články