Sazenicím se bude dařit jedna báseň, vše zařídí zálivka z bramborových slupek

Aby se vašim sazenicím dobře dařilo, vezměte si k ruce jedno docela obyčejné hnojivo. K jeho výrobě budete potřebovat jen bramborové slupky.

Rajčata můžete zasít i do sněhu, za pomocí kyseliny borité vyrostou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Než se plně ponoříme do návodu na hnojení sazenic bramborami, které obsahují opravdu velké množství prospěšných živin, je nezbytné zvládnout umění výběru bramborových slupek. Klíčová je čerstvost – vždy vybírejte ty, které jsou ještě čerstvé a bez známek hniloby. Pokud si nejste jisti jejich původem, je nutné je důkladně omýt, abyste je zbavili případných zbytků pesticidů nebo jiných kontaminantů.

Získávání živin z bramborových slupek

Ponořte omyté slupky do velké nádoby s teplou vodou a udržujte poměr přibližně 1 díl slupek na 3 díly vody  (ten doporučuje i web NašeZahrada). Výluh denně míchejte a nechte několik dní odležet. Jak se slupky namáčejí, uvolňují do vody opravdu mnoho živin a obohacují ji o organické látky. Po uplynutí stanovené doby tekutinu přeceďte a jednoduše použijte jako zálivku pro sazenice. Já to dělám také tak – nijak ho neředím a používám jednou týdně. Funguje báječně. A sazenicím dodá všechny potřebné živiny, které podle webu Blíže k přírodě potřebují.

Sazenice porostou jako zblázněné, kávovou sedlinu a skořápky milují

Jaká je nejlepší voda pro sazenice: Tvrdá voda z kohoutku je nejhorší volbou

Kompostování bramborových slupek

Bramborové slupky se díky svému organickému bohatství bez problémů začlení do procesu kompostování a přispějí k lepšímu živinovému profilu vašeho kompostu. A to platí i pro ty již vylouhované – vyhazovat je do koše by tak byla rozhodně škoda. Nejdůležitější je však trpělivost, protože k dosažení optimální zralosti kompostu je obvykle zapotřebí 1 až 1,5 roku. Zásadní je také vyvážení materiálů bohatých na dusík (zelených) a uhlík (hnědých), přičemž bramborové slupky jsou zpočátku klasifikovány jako dusíkaté, ovšem po vysušení se mění na uhlíkaté.

Pokud se rádi chováte ekologicky, určitě řadu věcí nevyhazujete jen tak. V koši by neměly končit třeba ani bramborové slupky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Správná péče o sazenice nemusí být nákladná. Naopak – velmi dobře je vyživíte i hnojivem čistě z domácích zdrojů

Bramborové slupky pro zahradu

A pokud máte k dispozici slupek opravdu hodně, klidně je rozhoďte jen tak na záhony nebo třeba ke keřům a stromům. Dokážou totiž zlepšit strukturu půdy a také podporují prosperující společenství půdních mikroorganismů, což už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Co si počít s vytáhlými sazenicemi

Jak se o své sazenice staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články