Sbohem mravencům i slimákům: Lógr jako účinný vyháněč škůdců ze zahrad

Kávová sedlina se může při péči o zahradu stát opravdu skvělým prostředkem. Vyženete například všechny mravence a slimáky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Káva není pouze oblíbeným ranním nápojem pro mnoho lidí po celém světě. Může se stát také užitečným produktem pro zahradu. Přírodní káva má totiž velmi komplexní složení bohaté na živiny. A jak ji na zahradě použít? Možností je hned několik.

Proti slimákům a mravencům

Slimáci a mravenci bývají mnohdy obtížně zvládnutelní, ale káva může být při kontrole těchto škůdců užitečným pomocníkem. Zbytky nápoje stačí dát na místa, kde se nejčastěji vyskytují, a brzy s nepořízenou odtáhnou pryč. Káva je pro ně totiž nepříjemná. Proti mravencům však můžete bojovat rovněž s pomocí rostlin, jejichž vůni jednoduše nemusí.

Jde například o petržel, majoránku, kopr, bazalku, estragon nebo mátu (použijte tu peprnou nebo jinou s výrazným mentolovým aroma). Mezi další osvědčené tipy, které je ze zahrady spolehlivě vyženou, patří i pelyněk, levandule, česnek či cibule.

Slimáky vyženou i vhodné rostliny

Pokud se potkáte s nájezdy žravých slimáků, můžete jim zkusit v přístupu zabránit díky obrubám záhonů, „vyrobeným“ z rostlin, které je přirozeně odpuzují. Mezi takové druhy patří například šalvěj, majoránka, kerblík zahradní, česnek, hořčice a cibule. Pokud si s nimi dáte tu práci a vysadíte je mezi záhony už teď, budete mít až do konce sezóny vystaráno.

Káva jako hnojivo pro květiny iZdroj fotografie: skrubtudse / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0

Káva jako hnojivo pro květiny

Káva může být také použita jako hnojivo pro květiny, které mají rády kyselou půdu. Stačí ji jednoduše nasypat do květináče a zamíchat do substrátu. A jaké vitamíny a živiny rostlinám dodá? Mezi ty nejdůležitější patří vitamíny skupiny B (B1, B2, B5 nebo B3), mangan, draslík, hořčík apod. Hodí se však pouze pro kyselomilné rostliny jako jsou například všechny jehličnany, lilie, vřes a vřesovec, rododendrony či borůvky (u těch dokáže spolehlivě znásobit úrodu).

Kávovou sedlinu ocení také cínie, konvalinky, borůvky, hortenzie, chryzantémy, chrpy, zimolez, vilíny a jabloně. Ze zeleniny se pak hodí zejména pro mrkev, rajčata, okurky (z ovoce ji ocení hlavně jahody). Naopak rostliny, které mají raději zásaditou půdu, kávu příliš nemilují. Nehnojte s ní tedy například nejrůznější druhy zvonků nebo pomněnky.

Káva jako hnojivo pro květiny iZdroj fotografie: Freepik

Zvyšte výnos mrkve

Káva může také pomoci zvýšit výnos mrkve. A to tak, že se sušená kávová sedlina smíchá s malými semínky této zeleniny a obojí najednou se použije k výsevu. Budou tak zajištěny správné rozestupy mezi rostlinami a jako bonus získají malé mrkve také mnoho cenných živin.

Co vědět o použití kávy v zahradě

Káva může být pro zahradu velmi dobrým pomocníkem, je však důležité ji používat spíše v malých dávkách, aby nedocházelo k překyselení půdy. Pokud použijete tohoto přírodního pomocníka příliš mnoho, může to mít na růst rostlin spíše negativní vliv, což byste zcela jistě nechtěli. Proto je nejlepší používat kávovou sedlinu spíše jako doplněk k jiným hnojivům a nepřekračovat (ani výjimečně) doporučenou dávku.

Jak proti nezvaným vetřelcům na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články