Sbohem skvrnám na dlažebních kostkách, pomůže obyčejná Coca-Cola

Nečistoty na chodníku před domem dokážou pokazit dojem z celého domu. Vyzkoušejte místo chemických prostředků, raději recepty z domácích surovin.

plevel, dlažba, chodník i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dlažební kostky dláždí cestu kolem mnoha domů a cest. Ovšem aby vypadaly stále jako nové a dělaly svým majitelům parádu, je potřeba tak věnovat dostatek času jejich údržbě. Špinavé, zanedbané, nebo plevelem zarostlé dlažební kostky nevypadají vůbec hezky a kazí dobrý pocit z celkového dojmu z domu, zahrady, nebo parku.  

Dlažební kostky potřebují pravidelnou údržbu 

Dlažební kostky by proto měly být pravidelně čištěny, jinak budou pokryty nevzhlednými nečistotami a také plevelem. Na trhu jsou k dispozici různé chemikálie, které vám v péči o chodník mohou pomoci, ovšem jejich podstatná nevýhoda spočívá v nešetrnosti k přírodě. Čistič dlažebních kostek si proto můžete snadno vytvořit doma ze surovin, které najdete ve spíži.  

Dlažební kostky se nejlépe čistí pomocí obyčejného kartáče. Díky němu se snadno zbavíte zbytků bláta a usazených nečistot, a dokonce i mechu. Mnoho lidí využívá také tlakovou hadici, jež nečistoty z chodníku doslova odplaví. Můžete ji použít nejen k čištění dlaždic, ale také k mytí auta, či zablácené terasy. Během čištění si můžete nastavit sílu proudu vody, a díky tomu se zbavíte i opravdu silných a odolných nečistot.  

mech na chodníku iZdroj fotografie: Pixabay

Vyzkoušejte na nečistoty osvědčené domácí techniky 

Pro výrobu čističe na dlažební kostky si připravte nerozlučnou dvojku v boji proti nečistotám: jedlou sodu a ocet. Doplňte je Coca-Colou a úspěch je pak zaručen. Jedlou sodu smíchejte jednoduše s vodou a na špinavé místo ji aplikujte nejlépe pomocí štětce. Ocet vám dokáže pomoci v boji proti mechu a plevelu, stačí ho jen zředit v poměru 2:1 a pak celou směs nalit do ostřikovače a mech a plevel s ní postříkat. Pak už jen sledujte účinky.  

Pokud však skvrny stále trvají, vyzkoušejte použití Coca-Coly. Je to nejen oblíbený a osvěžující nápoj, ale také zaručený prostředek k čištění opravdu odolných skvrn, a to nejen z betonových povrchů. Nalijte nápoj přes noc na skvrny a ráno celý povrch důkladně vydrhněte. Vaše dlažební kostky budou zářit čistotou jako nové.  

Jak čistíte dlažební kostky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články