Semena z rajčat nevyhazovat, za rok z nich vyrostou bujné keře rajčat

Aby vás i příští rok potěšila úroda vašich oblíbených rajčat, můžete si zkusit uchovat jejich semínka. Snadno z nich vypěstujete nové rostliny.

i Zdroj fotografie: mykhal / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S přechodem sezóny z léta do podzimu se blíží také čas sběru semen rajčat. Využijte této příležitosti a na plodech si nejen pochutnejte, ale také si uložte jejich semena pro bohatou úrodu v příštím roce. Není to tak těžké, jak se to může na první pohled zdát.

Na načasování záleží: Kdy sbírat semena rajčat

Ideální období pro sběr semen rajčat spadá do konce vegetačního období, tedy na přelom léta a podzimu. Klíčem k úspěchu je trpělivost – určitě se na tento úkol nevrhejte příliš brzy. Chcete-li si zajistit kvalitní semena, vybírejte vždy co nejzralejší a pokud možno i mírně měkké plody. Jakmile jsou tato kritéria splněna, je čas pustit se do ukládání semen. Jak na to?

Sbírání semen rajčat a jejich uložení

Proces sběru semen rajčat je pozoruhodně jednoduchý. Začněte tím, že každé rajče rozpůlíte. Půlky jemně třete o sebe, abyste oddělili dužinu od semen. Poté pomocí malé lžičky vyjměte semena a položte je na síto. Pokud chcete semena usušit, položte je na papírovou utěrku a nechte několik dní sušit na vzduchu. Po vysušení je vložte do papírové obálky nebo skleněné nádoby a uložte je na chladném a tmavém místě až do jara.

Návod jak jednoduše sklízet, sušit a uchovat semena rajčat iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se vám někdy v obchodě zalíbila nějaká odrůda rajčat, můžete si ji zkusit sami vypěstovat.

Alternativní přístup: Fermentace semen

Fermentace je alternativní metoda přípravy semen rajčat. Napodobuje přirozený proces, ke kterému dochází, když rajčata spadnou na zem, rozloží se a uvolní svá semena. Překvapivě lze tento proces zopakovat i v pohodlí domova. Mějte však na paměti, že ho může doprovázet charakteristický zápach. Postup je rozdělen do několika jednoduchých kroků.

  • Vložte semena spolu s dužinou do sklenice.
  • Obsah zalijte vodou a důkladně promíchejte.
  • Přes otvor sklenice připevněte kousek gázy nebo tenké látky a upevněte ji gumičkou.
  • Postavte sklenici na teplé, stinné místo a nechte ji několik dní stát.
  • Na horní vrstvě rajčatové dužiny se začne tvořit plíseň. Je to žádoucí efekt, takže se neznepokojujte.
  • Když plíseň pokryje povrch dužiny a semena klesnou ke dnu, je proces kvašení dokončen.
  • Odklopte sklenici a opatrně odstraňte plíseň pomocí lžíce.
  • Zbylou dužinu a semena přendejte na síto.
  • Semena důkladně propláchněte a nechte je jeden den sušit na vzduchu.
  • Jakmile jsou zcela suchá, vložte je do obálky nebo do dobře uzavíratelné nádoby. Až do jara je skladujte na chladném a tmavém místě.
5 pravidel pro péči o sazenice iZdroj fotografie: Depositphotos
Některá rajčata se pro pěstování v našich podmínkách nehodí, úspěch tak bohužel nelze zaručit.

Na rajčata z obchodu pozor

Když si osvojíte umění sběru a uchovávání semen rajčat, stanete se součástí koloběhu života na své zahradě. Pěstováním a kultivací vlastních rostlin od semínka až po sklizeň si nejen zajistíte bohatou úrodu, ale také pochopíte složitou krásu přírodních procesů.

Ale jak je to s rajčaty z obchodu? Inu – u nich to můžete zkusit také, ovšem výsledek vám zaručit nemůžeme. Nemusí jít totiž o rajčata vhodná do našich podmínek. Proto je nikdy nemějte jen jako jedinou možnost a druhů si raději vypěstujete více. Pro jistotu. A s dopěstováním semenáčků vám může pomoci i hořčičný prášek.

Návod jak jednoduše sklízet, sušit a uchovat semena rajčat

Jak uchováváte semena rajčat přes zimu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články