Podzim přináší na trávníky a zahrady pokrývku spadaného listí, které je často považováno za odpad, který je třeba shrabat. Ale nespěchejte.
Vrstva listí na trávníku vyvolává v mnoha majitelích zahrad skoro až paniku. Ale než sáhnete po hrábích, chvíli počkejte a podívejte se, proč byste měli listí nechat na místě. Důvodů pro takové „líné zahradničení“ je totiž hned několik.
Přírodní mulč pro zdravější půdu
Jedním z nejpádnějších důvodů, proč ponechat listí na zahradě, je jeho schopnost fungovat jako přírodní mulč. Když se totiž rozkládá, vrací do půdy důležité živiny (jde především o dusík, fosfor a draslík), a přirozeně ji tak obohacuje. Tento přísun živin je obzvláště cenný pro květinové a zeleninové záhony nebo ovocné dřeviny. Ty může pokrývka z listí ochránit i proti mrazům.
Tip: Chcete-li podpořit rychlejší rozklad, doporučuje web OutsideOnline rozdrcení listí. Dobře to jde například sekačkou na trávu.
Dokonalá zimní přikrývka pro rostliny
Listí působí také jako opravdu šikovná izolační vrstva, která může chránit choulostivé rostliny před mrazem i štiplavým severákem. Milují ho cibuloviny, růže i trvalky (třeba levandule). Jeho aplikace přitom není vůbec těžká. Stačí ho jen rozprostřít kolem rostlin, a to nejlépe v tloušťce několika centimetrů. A jedním dechem tak (podle informací ze stránek AnlonCustomhome) vyzrajete i na plevel, protože izolace z listí také blokuje přístup slunečního světla k povrchu půdy, což znesnadňuje klíčení jeho semínek.
Podpořte biologickou rozmanitost zahrady
Další výhodou ponechání listí na zahradě je podpora biodiverzity, protože vytváří vhodné prostředí pro přezimování užitečného hmyzu, pavouků a drobných živočichů (líbí se v něm třeba obojživelníkům nebo ježkům).“
Přeměna spadaného listí v „černé zlato“
A samozřejmě ho můžete použít i na kompost. Kompost z listí, často nazývaný listovka, se na jaře hodí prakticky kamkoliv. O další triky při založení kompostu a péči o něj se Chalupáři-Zahrádkáři podělili v tomto článku.