Šikovný pomocník dřevěný popel: Plodiny ochrání před škůdci, navíc zvýší úrodu

Pokud chcete mít ze své zahrady opravdu krásný a úrodný ráj, sáhněte po přírodních prostředcích, které vám s tím pomohou.

Jak využít dřevěný popel při péči o zahradu a domácnost, jde o skvělého pomocníka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při zahradničení a pěstování plodin si každý zemědělec přeje zdravé rostliny, bohatou úrodu a účinnou ochranu proti škůdcům. Jedním z často přehlížených, ale velmi prospěšných zdrojů pro dosažení těchto cílů je dřevěný popel. Ano, je to tak – popel získaný spalováním dřeva může sloužit jako šikovný pomocník při ochraně vašich plodin před škůdci a při zvyšování celkové úrody. Jak ho použít?

Ochrana proti škůdcům

Tato přírodní látka může na vaší zahradě dokázat doslova zázraky, pokud jí k tomu dáte příležitost. Dřevěný popel totiž obsahuje několik sloučenin, které působí jako přírodní repelenty proti různým zahradním škůdcům. Mezi tyto sloučeniny patří uhličitan vápenatý, uhličitan draselný a fosforečnan draselný. Při správné aplikaci může dřevěný popel pomoci odradit a potlačit škůdce, jako jsou slimáci, plži, mšice a některé druhy housenek. Jeho aplikace je snadná.

  • Posypte tenkou vrstvou dřevěného popela okolí všech pěstovaných rostlin a vytvořte tak ochrannou bariéru.
  • Po dešti nebo silném zalévání popel znovu aplikujte, protože může dojít k jeho odplavení.
    Zaměřte se na zranitelná místa nebo rostliny, které jsou náchylná k napadení škůdci.
  • Abrazivní struktura dřevěného popela také pomáhá odradit lezoucí hmyz, jako jsou mravenci a brouci, tím, že dráždí jejich exoskelety.

Použitím dřevěného popela jako opatření proti škůdcům můžete minimalizovat používání chemických pesticidů a podpořit ekologičtější prostředí na zahradě.

Dřevěný popel využijete v mnoha směrech při úklidu i na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvýšení úrodnosti půdy

Kromě ochrany proti škůdcům nabízí dřevěný popel cenné výhody i přímo pro rostliny. Zvyšuje totiž úrodnost a obsah živin v půdě. Je bohatý na základní minerály, včetně vápníku, draslíku, fosforu a stopových prvků, jako je hořčík a mangan. Po zapravení do půdy může dřevěný popel pomoci řešit nedostatek živin a zlepšit celkovou strukturu půdy. Využití dřevěného popela pro zvýšení úrodnosti půdy:

  • Dřevěný popel rovnoměrně nasypte na zahradní záhony nebo jej vmíchejte do vrchní vrstvy půdy.
  • Vyvarujte se nadměrné aplikace, protože nadměrné používání může zvýšit pH půdy na nežádoucí úroveň.
  • Alkalické vlastnosti dřevěného popela pomáhají neutralizovat kyselé půdy, takže je obzvláště prospěšný pro rostliny, které preferují neutrálnější pH. Tento na živiny bohatý doplněk zlepšuje vývoj kořenů, zlepšuje příjem živin a v konečném důsledku přispívá k vyšším výnosům plodin.
Cibulové slupky nemají v koši co dělat, na zahradě ještě mají užitek iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže i při prevenci chorob

Dřevěný popel hraje také roli v prevenci některých chorob rostlin. Jeho alkalická povaha pomáhá zvyšovat pH půdy, čímž vytváří prostředí méně příznivé pro houbové infekce a plísně. Použití dřevěného popela může potlačit růst hub a bakterií, čímž se snižuje riziko vzniku chorob.

Co mít na paměti

Je důležité používat pouze dřevěný popel z neošetřeného dřeva nebo z přírodních dřevěných výrobků, protože popel z chemicky ošetřeného nebo natřeného dřeva může obsahovat škodlivé látky. Vyvarujte se také použití dřevěného popela na kyselomilné rostliny, jako jsou azalky, rododendrony a borůvky, protože může narušit jejich kyselé půdní podmínky. U pokojových rostlin pak popel pomáhá proti plísni.

Jak používáte popel na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články