Silný bio doplněk pro rajčata, okurky a papriky: Po mléku porostou mnohem rychleji

Stačí vám jedna surovina z kuchyně a účinně tím nahradíte chemická hnojiva. Díky této zálivce si zajistíte opravdu bohatou úrodu plnou velkých a šťavnatých plodů.

Semena okurek udržujte v teple i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Papriky, okurky a rajčata patří mezi nejoblíbenější plody léta. Aby byla vaše sklizeň co největší, musíte jim zajistit ty nejlepší podmínky, a navíc je vyživovat vhodnými hnojivy. Běžná chemická hnojiva snadno nahradíte surovinami z domácnosti. S touto péčí budete moci lahodné plody sklízet po kýblech. Vyzkoušejte také tento geniální a osvědčený trik.

Proč hnojit rostliny

Vhodnými přípravky stimulujete růst rostlin, podpoříte jejich imunitní systém a zlepšíte jejich celkové zdraví. Díky tomu budou mnohem odolnější vůči napadání škůdci, nákazou nemocemi, houbovými chorobami nebo vznikem plísní. Také budou méně citlivé a náchylné vůči náhlé změně počasí, změně podmínek při přesazení a dalším stresovým faktorům.

Čím hnojit plodiny

V každém specializovaném obchodě zakoupíte minerální a vícesložková hnojiva, která podle uvedeného postupu připravíte a aplikujete na rostliny. Jejich dlouhodobé používání však může ohrozit celou zahradu i vaše vlastní zdraví. Namísto toho využijte ekonomičtější a ekologičtější řešení a připravte si účinnou a výživnou zálivku z mléka.

Zralá rajčata na keříku iZdroj fotografie: Pixabay

Mléčné výrobky jako hnojivo

K hnojení lze ve skutečnosti využít jogurt, mléko i další fermentované mléčné výrobky. Nejen, že jimi doplníte potřebné živiny, ale také je ochráníte před houbovými a virovými chorobami i některými škodlivými druhy hmyzu. K výrobě tohoto hnojiva vám postačí 1 litr mléka (nebo jiného nekysaného či kysaného mléčného produktu bez cukru) naředit s 10 litry vody.

Jak aplikovat hnojivo z mléka

Jakmile máte hotovo, ihned roztok použijte k zalévání rostlin. Připravenou směs aplikujte přímo ke kořenům rostlin. Pro dosažení co nejlepších účinků, tento postup opakujte alespoň dvakrát v měsíci. Vyrobené hnojivo okamžitě spotřebujte, protože jeho skladováním dochází ke snížení nutričních hodnot a rozmnožování škodlivých bakterií, které by plodinám mohly naopak uškodit.

Nálev z mléka a fermentovaných výrobků lze také použít k ošetření listů rostlin. V tom případě jej přelijte do nádoby s rozprašovačem a nastříkejte přímo na listy. Hned po prvním použití poznáte rozdíl. Nejlepší doba k aplikaci tohoto postřiku je brzy ráno, aby silné sluneční paprsky vlhké listy nespálily. Pokud to provedete večer, můžete tím přitáhnout nechtěnou pozornost slimáků a dalších škůdců.

Jak vyrobit jednoduché růstové hnojivo z mléka

Čím hnojíte papriky, okurky a rajčata vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články