Kamarád okurek mléko: Pomůže v růstu, navíc ochrání před škůdci

Při pěstování okurek mnohdy využijete i zcela triviální prostředky. Skvěle vám například poslouží docela obyčejné mléko.

Časté chyby při pěstování sazenic: Od špatného zalévání až po hnojení i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mléko je jedním z nejstarších a nejúčinnějších hnojiv, které se používají pro pěstování rostlin. A i když jeho cena v posledních měsících značně stoupla, stále může být oproti jiným prostředkům z obchodů cenově poměrně výhodné. Je totiž bohaté na mikro a makro prvky, které jsou pro růst a vývoj rostlin nezbytné. Pokud hledáte způsob, jak zlepšit úrodu vašich okurek a zároveň se vyhnout chemickým hnojivům, může být použití mléka skvělým řešením.

Kdy používat mléko pro okurky?

Prakticky kdykoli. Mléko je užitečné pro všechna stádia růstu okurek – od sazenic až po plodící rostliny. Obsahuje totiž mnoho důležitých živin a stopových prvků, jako jsou vápník, draslík, hořčík, mangan, železo a měď. Navíc, na rozdíl od chemických hnojiv, je naprosto bezpečné pro rostliny i pro člověka. Pro zvýšení účinku mléka můžete do svého hnojiva přidat také pár kapek jódu. Jód je pro rostliny také důležitý. Pomáhá při tvorbě listů a vývoji plodů.

A kdy okurky mlékem hnojit? Nejlépe dvakrát: krátce po výsadbě a před nebo během kvetení. Pro přípravu mléčného hnojiva potřebujete:

  • 500 ml mléka,
  • 10 litrů vody
  • a 10 kapek jódu.

Smíchejte vodu s mlékem a jódem a získaný roztok použijte jako zálivku na navlhčenou půdu. Pro mladé sazenice stačí 200 ml roztoku a pro vyvinuté keře pak asi 500 ml.

Silné sazenice okurek jako nikdy iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč používat mléko pro okurky

Mléčné hnojivo může mít pro růst a vývoj okurek mnoho výhod. Především pomáhá zvyšovat obsah dusíku v půdě, což je pro okurky velmi důležité. Dále také normalizuje pH zeminy a stimuluje v ní žijící mikroflóru, což může vést ke zlepšení kvality půdy a tím i lepší úrodě. Jód rovněž podporuje schopnost okurek bojovat proti plísním, chorobám a zvyšuje rychlost fotosyntézy. Zlepšuje také metabolismus dusíku a sacharidů v rostlinách.

Další výhodou použití mléka jako hnojiva je jeho ochranný účinek proti padlí. Pro prevenci padlí můžete použít roztok 1 litru mléka, 30 kapek jódu a trochy mýdla na praní. Tyto složky zřeďte v 9 litrech vody. Nechte vše stát 10 minut a poté s tímto roztokem okurky důkladně postříkejte.

Silné sazenice okurek jako nikdy iZdroj fotografie: Pixabay

Použití mléka proti plísní

A velmi podobně působí tento prostředek i na plísně (pokud je plísní zasažen stonek, pak se snažte odříznout postižené části a ty zbylé tímto roztokem intenzivně ošetřete – nejlépe po dobu tří dnů ráno a večer). Příznaky plísně by měly zcela zmizet.

Co byste ještě měli vědět

Celkově může být použití mléka jako hnojiva pro okurky velmi užitečné. Pomůže jim lépe růst a poskytne jim ochranu proti chorobám. Je však důležité si uvědomit, že mléko rozhodně nemůže zcela nahradit tradiční hnojiva – naopak, může být jejich výborným doplňkem. Proto okurky vyživujte také dřevěným popelem, kvasnicemi, kopřivovou jíchou – nebo jakýmkoli jiným hnojivem, s nímž máte dobré zkušenosti. Uvidíte, že mléko (podobně jako například pivo) jeho účinky znásobí.

Co je to plíseň okurková, jak plíseň okurkovou poznat a jak se tato nemoc okurek šíří

Jaké jsou vaše triky při péči o okurky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články