Česnek vydrží až do jara, stačí ho spálit zapalovačem nebo sirkami

Zdravý a pikantní česnek nesmí chybět v žádné kuchyni. Díky několika trikům vám koupený i vlastnoručně sklizený vydrží čerstvý až do jara.

Sklizený a svázaný česnek i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Česnek jako přírodní antibiotikum patří mezi nejčastěji pěstované druhy zeleniny na našich zahradách. Specifická pravidla musíte dodržet nejen při jeho pěstování, ale i sklizni a následném skladování, pokud chcete, aby vám vydržel co nejdéle. Existuje hned několik různých způsobů, jak česnek skladovat, záleží jen na vás, jestli si s ním jako já ozdobíte interiér nebo ho umístíte na jiné vhodné místo.

Sucho a tma je u česneku základ

Při skladování česneku musíte dodržet dvě základní pravidla, těmi jsou sucho a temno. Pokud bude česnek vystaven vyšší vlhkosti, začne vám zanedlouho klíčit. Já část sklizně spletu do copů a jeden z nich pověsím v kuchyni. Nejen, že ho mám stále při ruce, ale vypadá i velice dekorativně. Zbytek copů putuje do suchého sklepa. Pokud už mi nezbývá místo k zavěšení, umístím zbytek úrody do dřevěných bedýnek. Pokud nemáte k dispozici sklep ani jiné vhodné místo, Chalupáři-Zahrádkáři poradili trik s obyčejnou sklenicí.

Tradiční kavkazský způsob skladování česneku

Zabránit klíčení a vysychání česneku dokáže pomoci i jednoduchá metoda, která se už po staletí používá v zemích Kavkazu. Palice díky ní neztratí cenné vitamíny, ani nezačnou klíčit. Stačí sirkami nebo zapalovačem lehce opálit kořínky a vrchní špičku palice. Takto ošetřený česnek pak již stačí jen umístit na vhodné místo. Podobně bude fungovat i způsob, který nám do redakce zaslal pan Tomáš z Aše: „Moje babička vždy kořínky zakápla voskem, palice tak nikdy nezačaly klíčit a vydržely až do jara.“

Česnek se začal kazit – co dál?

Pokud se přeci jen stane, že přes veškerou péči začne česnek ztrácet na kvalitě, můžete ho včas zamrazit, jak radí web TopRecepty. Stačí stroužky zcela oloupat a umístit je v uzavíratelných sáčcích do mrazáku, odkud si vždy při vaření můžete odebrat potřebné množství. Po rozmražení jen česnek necháte chvíli povolit a poté přidáte do připravovaného pokrmu, tak jak jste zvyklí.

Palice česneku iZdroj fotografie: Pexels
Vhodně skladovaný česnek si zachová chuť i živiny

Jak na skladování sadbového česneku

Blíží se doba podzimní výsadby česneku. Pokud jste již nakoupili sadbu, je potřeba i ji správně skladovat. Rozhodně nevynechejte moření česnekové sadby, o kterém jsme se již na Chalupáři-Zahrádkáři rozepsali. Je nejlepší prevencí výskytu vlnovníka česnekového, který dokáže sadbu zcela znehodnotit. Ošetřený a oschlý česnek poté skladujte na dobře větraném místě, radí web AbecedaZahrady, jak se vlnovníkovi bránit.

Jaké triky pro skladování česneku znáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články