Skladování cibule jako profík: Chce to suché a dobře vyvětrané místo

Aby vám uskladněná cibule opravdu dlouho vydržela, musíte věnovat péči jejímu správnému uložení. Inspirujte se moudrostí předků.

Rozkrojená cibule a nůž i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Mezi kulinářskými poklady je jen málo tak všestranných a nepostradatelných surovin jako právě cibule. Tyto ostré plodiny dodávají hloubku a chuť mnoha pokrmům a jsou nezbytnou součástí nesčetných kuchyní. Nejlépe však rozhodně chutnají ty domácí. Jak správně uskladnit úrodu, aby vám vydržela opravdu co nejdéle?

Ořezání a příprava na skladování

Jakmile je cibule dostatečně usušená (bez toho ji ani ukládat nezkoušejte – to mi radila i moje babička), je čas připravit ji na delší skladování. Začněte opatrným odstraněním zbytků zeminy a ořezáním kořenů a listů, jak radí web TopRecepty.

Cibule vydrží klidně půl roku, stačí ji svázat a pověsit

Cibuli posypte obyčejnou moukou, díky tomu během skladování neshnije

Délka listů závisí na zvoleném způsobu skladování – pro ozdobné copánky jsou vhodnější delší stonky, zatímco svazky po 10 až 15 cibulích příliš mnoho listové hmoty podle informací z webu iReceptář nevyžadují. Pokud se rozhodnete pro skladování cibulí bez listů, můžete je umístit do síťovaných sáčků nebo košů, čímž zajistíte v jejich okolí správné proudění vzduchu.

Výběr ideálních skladovacích podmínek

Uchovávání cibule závisí na výběru vhodného místa skladování. Mezi důležité podmínky, které je nutné dodržet, patří:

  • Chlad: Cibuli se nejlépe daří v chladném prostředí, ideálně při teplotách od 0 °C do 4 °C. Vyhněte se mrazu, protože extrémní chlad může cibuli poškodit (zesládne a následně se zkazí).
  • Větrání: Dostatečné proudění vzduchu je zásadní – dokáže zabránit hromadění vlhkosti, která může uskladněnou cibuli rychle zničit. „Svým zákazníkům vždy doporučuju dobře usušenou cibuli zavěsit nebo ji skladovat v koších s dobrým prouděním vzduchu,“ říká pěstitel Milan K. z Poděbrad.
  • Tma: Chraňte cibuli před přímým světlem, protože může podporovat klíčení a kažení.
Kde a jak správně skladovat cibuli iZdroj fotografie: Freepik
Dobře uskladněná cibule vydrží bez problému až do úrody té další. Inspirujte se moudrostí předků a uložte ji tak, jako se to dělávalo kdysi

Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu

I když lze cibuli při dodržení těchto podmínek obvykle bez problému uchovávat po delší dobu, je nezbytné skladované zásoby pravidelně kontrolovat. Cibuli, která vykazuje známky poškození nebo hniloby, je třeba neprodleně vyjmout a zpracovat či vyhodit, protože i jedna poškozená by velmi rychle mohla přenést patogeny na další kusy ve svém okolí. A pokud vhodné prostory k uskladnění cibule nemáte, vyzkoušejte její zmražení podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů.

Jaké jsou vaše triky pro dlouhodobé uskladnění cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články