Jak dezinfikovat půdu před výsadbou semen pro sazenice. Pomůže především kalcinace

Zodpovědný přístup je nutný i u pěstování zeleniny. Ošetřete vhodným způsobem půdu ve skleníku, ušetří vám to mnoho peněz i problémů.

Hlína na lopatce i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

K předpěstování silných sazenic plodové zeleniny je nutné přistoupit s maximální zodpovědností. Jedná se o proces, který je náročný a nemají-li semena vhodné podmínky, zkrátka nezačnou klíčit a vy pak marně budete čekat na zázrak. Klíčovou roli hraje, kromě správného termínu vysazení a pravidelné zálivky, pochopitelně také zvolený druh substrátu. Ten rozhodně nemusíte měnit pokaždé, stačí půdu zpracovat tak, aby byla zbavena všech choroboplodných zárodků. Přistupte tedy k její dezinfekci!

Ušetříte stokoruny

Pokud patříte mezi hrdé majitele skleníku, je velmi žádoucí jej ještě před zahájením sezóny vydezinfikovat. Vystačíte si s octem, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili a potvrzuji, že tento způsob je velmi levný a efektivní. Skleník pojme opravdu velké množství půdy, což je výhoda, když chcete pěstovat hodně plodin. Substrát ale stojí poměrně hodně peněz a kdybyste jej měli po každé sezóně měnit, vyjde to opravdu draho. Naštěstí existuje poměrně snadný způsob, jak půdu „očistit“ a udělat z ní opět perfektní a bezpečné zázemí pro sazenice.

Web ZahrádkářskáPoradna navíc informuje o tom, že stará půda vede k deformaci a skvrnám na plodech. Přistupte tedy k dezinfekci, která spočívá v aplikování dusíkatého vápna, tedy kalcinaci. A jak správně postupovat? „Nejprve je nutné půdu přerýt. Následně dobře zapracujte do půdy hnojivo a pořádně zalijte. Skleník uzavřete na 3–4 týdny, opět půdu prolijte vodou a nechte dobře odvětrat,“ radí pan Jan Ž. z Vrchlabí. Web Rozhlas doporučuje dopřát stejnou proceduru také půdě ve venkovních záhonech, které je následně vhodné přikrýt plachtou.

Skleník na zahradě iZdroj fotografie: Piqsels
Po měsíci je nutné nechat skleník dobře vyvětrat

Ošetřete i semínka

Po této dezinfekci se již nemusíte obávat vysadit do skleníku či záhonu semena či sazenice. Půda bude očištěna od všech organismů, které by je mohly poškodit. Podobný postup doporučují Chalupáři-Zahrádkáři také při samotném ošetření semen ještě předtím, než je zasadíte. Jako čistidlo poslouží peroxid vodíku.

Jak chystáte skleník na sezónu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články