Skořápky ořechů nevyhazovat, poslouží doma i na zahradě

Než se vydáte se skořápkami vylouskaných vlašských ořechů k popelnici, zkontrolujte, jestli byste je ještě nemohli nějak využít.

Skořápky ořechů nevyhazovat, využijete je doma i na zahradě i Zdroj fotografie: storebukkebruse / Creative Commons / Attribution 2.0
                   

Skořápky vlašských ořechů v sobě podle informací z webu iReceptář skrývají celou živin. Jsou bohaté na antioxidanty, minerály, vitamin E, B6, kyselinu listovou, bílkoviny a vodu a obsahují také sacharidy a vlákninu. Navíc bývají plné bioaktivních látek, fenolických kyselin, tříslovin a flavonoidů. Byla by tedy škoda je vyhazovat.

Využití skořápek v domácnosti

Vyzkoušet můžete například domácí peeling pleti s použitím drcených skořápek vlašských ořechů. Jde o cenově výhodné a k pleti šetrné řešení, které je navíc 100 % zero waste. Jak na to? Skořápky stačí rozemlít na jemný prášek nebo je co nejjemněji nadrtit pomocí hmoždíře. „Vzniklý prášek kombinujte s rýžovou moukou nebo kávovou sedlinou podle vlastních preferencí. A pokud chcete svou pleť navíc ještě vyživit, tak do této směsi přidejte olej s vitamínem E a glycerin, které jí dodají opravdu perfektní výživu,“ radí čtenářka Jana K. z Miletína.

A poslala nám recept i nám ústní vodu, která by podle ní měla být antibakteriální, navíc i příjemně osvěžující. „Vezměte šálek rozdrcených skořápek a zahřejte je v hrnci se třemi šálky vody. Do vroucí směsi přidejte špetku soli a lístky čerstvé máty. Po povaření skladujte výsledný roztok ve skleněné lahvi. Vydrží asi měsíc.“ Musím přiznat, že mně osobně se tenhle recept velmi líbí, v tomto ročním období však raději použiji domácí nasušenou mátu.

Ořechové skořápky nevyhazujte, poslouží jako mulč

Ořechy vydrží chutné klidně i rok, stačí je co nejdříve zamrazit na 48 hodin

Využití skořápek vlašských ořechů v zahradě

Web NašeKrásnáZahrada pak skořápky z vlašských ořechů doporučuje jako mulč. Posypání povrchu květináčů rozdrcenými skořápkami vlašských ořechů může podle informací z tohoto webu nejenom zakrýt nevzhledné vysrážené minerály, ale také zabránit růstu plísní (díky fungicidním vlastnostem ořechů). Jejich výrazná vůně navíc odpuzuje většinu škůdců a jako bonus také vypadají opravdu dobře. Však uvidíte sami.

Až vylouskáte veškerou zásobu ořechů, bylo by škoda zbavovat se skořápek, které vám po nich zbudou – mají ještě hodně využití. iZdroj fotografie: Depositphotos
Až vylouskáte veškerou zásobu ořechů, bylo by škoda zbavovat se skořápek, které vám po nich zbydou – mají ještě hodně využití.

Pro hnojení je pak možné použít čaj z vlašských ořechů. Skořápky stačí zalít vodou tak, aby byly ponořené, a nechat je 1 hodinu vařit. Po vychladnutí vývar přeceďte, nařeďte stejným množstvím vody (nejlépe bez chlóru) a můžete ho ihned použít jako zálivku. Chalupáři-Zahrádkáři psali také o tom, že vám odvar ze skořápek vlašáků poslouží jako skvělá drenáž pro zahradu. A pokud pátráte po způsobu, jak ořechy bez námahy vylouskat, tak o tom jsme na našem magazínu psali zde. Uvidíte, že se přitom už nikdy nenadřete.

Jak nejlépe využít skořápky vlašských ořechů při práci na zahradě – praktický návod

Jak využíváte nepotřebné skořápky ořechů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články