Skořápky vajec nevyhazovat, dokážou zvýšit úrodu zeleniny

Vaječné skořápky by bylo škoda vyhazovat. Naopak – pokud je použijete na zahradě, pojistíte si tak velkou úrodu ovoce a zeleniny.

Skořápky vajec nevyhazovat, dokážou zvýšit úrodu prakticky jakékoliv zeleniny i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Vaječné skořápky, které se často vyhazují jako kuchyňský odpad, jsou ve skutečnosti pro zahrádkáře zlatým dolem živin a prospěšných účinků, jak informuje web VašeLepšíÚčetnictví. Naučte se je používat správně.

Vaječné skořápky jako hnojivo

Vápník hraje v rostlinné říši zásadní roli. Posiluje stěny rostlinných buněk, přispívá k pevným rostlinným strukturám a zdravému růstu. Ještě důležitější je, že vápník pomáhá neutralizovat kyselou půdu, čímž zvyšuje dostupnost živin pro rostliny. To je zvláště výhodné pro zeleninové plodiny, kterým se daří v neutrálních až mírně kyselých půdách. Vytvoření hnojiva bohatého na vápník z vaječných skořápek je přitom překvapivě jednoduché a velmi účinné.

  • Rozdrťte skořápky na malé kousky. Pro jemnější konzistenci použijte hmoždíř nebo mlýnek na koření.
  • Vložte rozdrcené skořápky do sklenice a zalijte je octem. Kyselý ocet pomáhá extrahovat vápník ze skořápek a vytváří tak účinné tekuté hnojivo.
  • Poté, co směs necháte 2 až 3 dny odstát, můžete vyluhovanou tekutinu zředit vodou (1 polévková lžíce na litr vody) a používat ji k zalévání rostlin každé dva týdny.
Skořápky ořechů nevyhazovat, využijete je doma i na zahradě

Skořápky ořechů nevyhazovat, poslouží doma i na zahradě

Tento jednoduchý přípravek nejenže recykluje to, co by bylo kuchyňským odpadem, ale také poskytne vašim rostlinám tolik potřebnou dávku živin,“ potvrzuje i zahradnice Ivana T. z Olomouce, která nám už v minulosti radila i s pěstováním orchidejí.

Vaječné skořápky v boji proti škůdcům

Slimáci a hlemýždi jsou běžným problémem zahrad. Bývají notoricky známí tím, že poškozují mladé, křehké rostliny, jak uvádí web iPrima. Rozdrcené vaječné skořápky na ně ovšem mohou působit jako přirozený odstrašující prostředek. A to proto, že jejich ostré hrany jsou pro tyto škůdce nepříjemné. Jednoduše je tedy rozsypte okolo rostlin a o nic víc se nemusíte starat. Mně to funguje opravdu dobře.

Perfektní hnojivo pro rostliny, díky němuž překonají zimní období iZdroj fotografie: Freepik
Vaječné skořápky rozhodně nejsou obyčejným domácím odpadem. Pokud je použijete správně, udělají na zahradě mnoho parády

Vaječné skořápky zvyšují kvalitu kompostu

Přidání vaječných skořápek do kompostu je další vynikající způsob, jak využít jejich obsah vápníku. Skořápky se pomalu rozkládají a postupně uvolňují vápník a další minerály. Takto obohacený kompost v konečném důsledku prospívá celkové úrodnosti vaší zahrady. Více o tomto tématu psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jak využíváte skořápky z vajec vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články