Skrytá funkce kliky u oken: Jeden pohyb rukou a okna se už nebudou zamlžovat

Mlžení oken nemusí znamenat jejich poruchu nebo netěsnost – mnohdy za něj můžeme sami jednoduše tím, že je špatně obsluhujeme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snaha o udržení čistoty v domácnosti se často kříží s problémem regulace vlhkosti v interiéru. Tvorba kondenzátu na oknech je znamením, že úroveň vlhkosti v obytném prostoru nemusí být právě optimální. Proč ale dochází ke kondenzaci vlhkosti na oknech? Nejčastěji je to vedlejší produkt naší snahy udržet co nejvíce tepla uvnitř našich domovů. Tato opatření nás sice chrání před chladem, ale nechtěně podporují prostředí příznivé pro hromadění vlhkosti. A právě s tím vám může pomoci zatočit správné použití kličky.

Důsledky kondenzace vlhkosti na oknech

Nadměrná vlhkost v interiéru nevěstí nic dobrého. Může vést k bolestem hlavy, ospalosti a zhoršovat příznaky alergií. Nevětrané prostory se navíc stávají živnou půdou pro viry, plísně a bakterie, což může vést k infekcím. „Osoby žijící v takových prostorách mnohdy postihují různé zdravotní problémy, jako je ucpaný nos, dýchací potíže nebo kožní infekce,“ doplňuje k tématu náš čtenář Karel N. z Milovic, který má díky své práci k tomuto tématu opravdu blízko, jak sám říká. A kondenzaci na oknech podle všeho řeší prakticky denně.

Co lze dělat, když se okna začnou mlžit

Mnoho moderních oken, ať už plastových nebo dřevěných, je vybaveno skrytou funkcí v okenní klice. Otočením kliky nejprve o 90 stupňů (jako byste okno otevírali) a jejím následným zvednutím o dalších 45 stupňů nahoru (nebo na půl cesty mezi zavřeným a otevřeným oknem) vytvoříte malou mezeru umožňující proudění vzduchu, zatímco okno zůstane zavřené. Ale co když vaše okenní kliky tuto funkci postrádají? U oken, u kterých dochází ke kondenzaci bez funkce větrání, existují dvě alternativní řešení.

Pravidelně větrejte obytný prostor tak, že na několik minut krátce, ale intenzivně otevřete všechna okna (nezapomeňte u toho vypnout topení, jinak budete v následujících minutách nepříjemně překvapeni). Tento postup minimalizuje tepelné ztráty, ale přitom vaše obydlí vyvětrá opravdu dokonale a rychle.

Jak zabránit rosení oken během zimy

Kapek orosené vody a kondenzace se lze dlouhodobě zbavit z jakýchkoliv oken ve třech krocích

Zkontrolujte těsnění oken

Případně snižte přítlak mezi okenním křídlem a rámem mírným povolením přítlačných šroubů umístěných podél okrajů okna. Budete potřebovat jen šroubovák a za pár minut máte hotovo – však uvidíte sami. Jednoduše přetočte šrouby na vnitřní straně okenního rámu, jak jsme doporučovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. A poradili jsme i s jejich přípravou na zimu, stačí vám k tomu jen tmel a vlna.

pomocí obyčejné obyčejné sody iZdroj fotografie: Pixabay
Aby byla vaše okna stále v perfektním stavu a bez známek zamlžení, zkuste u nich vsadit na jeden efektivní trik při jejich používání

Jak na odolnou špínu

Při manipulaci s okny bude dobré je také umýt. Pokud jste si všimli skvrn po ptačím trusu, můžete podle webu TN vyzkoušet ocet. Jednoduše smíchejte teplou vodu s octem (kvašeným nebo bílým) a malým množstvím alkoholu (nebo vodky). Do směsi přidejte lžíci škrobu (kukuřičného nebo bramborového) a opravdu dobře zamíchejte. Před použitím nádobu důkladně protřepejte, aby se škrob rovnoměrně rozptýlil a vše aplikujte jako běžný čistič. Web ReceptyPrimaNápadů zase jako univerzální čistič na okna doporučuje sodu.

Jak se o vzhled a funkčnost svých oken staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články