Skutečné využití drátěnky: Odstraní nejen rez a saze, ale pomůže i při čištění ryb

Drátěnka je v kuchyni velmi vítaným pomocníkem – a to nejenom na odstraňování nečistot. Poradí si i v jiných oborech.

Skutečné využití drátěnky: Odstraní nejen nečistoty, ale pomůže i při čištění ryb i Zdroj fotografie: Cheingaycmai / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Drátěnka není jen obyčejný úklidový pomocník – naopak, skrývá v sobě značný potenciál a prokazuje se jako neuvěřitelně všestranný a nepostradatelný nástroj. Zvládá vše od přípravy jídel až po udržování čistoty a prodloužení životnosti nádobí a jiných předmětů v domácnosti.

Čištění zeleniny půjde raz dva

Drátěnka může být, pokud jde o čištění zeleniny, vaším nejlepším přítelem – jen musíte vědět, jak ji správně použít. Je obzvláště užitečná při čištění brambor a kořenové zeleniny, která mívá často ve slupce usazené nečistoty. Drátěnka vše rychle vyčistí, aniž by se zelenina příliš zničila, jak by se mohlo stát při loupání.

Odstraňování připálených zbytků z nádobí

Čištění připálených hrnců a pánví může být noční můrou – ne však s šikovnými triky. Na připálený povrch lze nanést směs 2 lžiček soli, kyseliny citronové, trochu prostředku na mytí nádobí a vody a nechat působit 15 až 20 minut. Poté, co směs vykoná svou práci, lze drátěným kartáčem jemně vydrhnout připálené zbytky a nádobí obnovit, aniž by došlo k jeho poškození (podobný postup doporučuje i web Dům&Zahrada.

8 triků pro čistou domácnost ze staré školy, které jsme už zapomněli. Budete překvapeni, jak jsou účinné

Čištění ryb půjde snadno

Čištění ryb od šupin může být špinavý a časově náročný úkol. Ovšem právě díky drátěnce bude celý proces zvládnutelnější. Její pevné štětiny snadno odstraní šupiny, čímž zkrátí dobu přípravy (a vám tak samozřejmě ušetří námahu). Asi nemusíme připomínat, že by drátěnka měla být čistá a pokud možno nová . „Rybu samotnou si pak chyťte do utěrky, aby neklouzala. Já používám papírové – pak je prostě rovnou vyhodím,“ dodává čtenářka Jarka N. z Radostova.

Skutečné využití drátěnky: Odstraní nejen nečistoty, ale pomůže i při čištění ryb iZdroj fotografie: Cheingaycmai / Creative Commons / CC BY-SA
Drátěnka je druh abrazivního nástroje, který se používá při čištění, leštění a odstraňování nečistot. Ale pomůže i v jiných oblastech

Odstraňování rzi a jak na to

Začněte nanesením kyseliny citronové nebo specializovaného odstraňovače rzi na postižené místo a nechte ho asi 15 až 20 minut působit. Poté drátěnkou rez snadno vydrhnete (a pokud ji po ruce zrovna nemáte, můžete použít kuličku za alobalu, jak radí web AAzdraví). V redakci jsme tento postup vyzkoušeli a můžeme potvrdit, že rez jde dolů opravdu snadno. A pomůže i proti myším, jak jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři otestovali.

Zázrak? Jak udělat z nerezové pánve nepřilnavou – šikovný postup

Jaké jsou vaše triky pro zvládání rzi v domácnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články