Nenechte letos velikost své úrody na náhodě. Zeleninu můžete skvěle podpořit cílenou každodenní zálivkou plnou živin.
Kravský hnůj tvoří základ ekologického zemědělství, jak píše web iReceptář. Je oblíbený především pro své složení bohaté na živiny, které výrazně prospívá růstu takřka všech rostlin. Přeměna tohoto pevného odpadu do koncentrované tekuté formy zesiluje jeho účinnost a umožňuje snadnější aplikaci a vstřebávání. Jeho použití není vůbec těžké.
Proč vsadit právě na hnůj
Kravský hnůj obsahuje všechny základní živiny potřebné pro rostliny, a to včetně dusíku, fosforu, draslíku a řady cenných mikroživin. Proces přeměny kravského hnoje na koncentrát zahrnuje jeho kompostování za účelem stabilizace živin a omezení výskytu patogenů. Po kompostování se hnůj zpracuje do granulované podoby a lze jej snadno smíchat s vodou, čímž vznikne roztok tekutého hnojiva. Nemusíte se tedy obávat žádného nepříjemného zápachu. Jak ho použít? Potřebujete:
- 200 litrů vody
- 600 gramů koncentrátu z kravského hnoje
Tyto složky smíchejte ve velkém sudu a zajistěte, aby se hnůj zcela rozpustil. Pak už tento roztok stačí používat jen jako zálivku, jak radí web Skrblík.
Tipy pro aplikaci koncentrátu
„Nejlepší doba pro aplikaci koncentrátu hnoje je na začátku vegetačního období, kdy jsou rostliny silné a začínají plodit. Toto načasování vám zajistí maximální úrodu,“ radí paní Zdeňka N. z Životic. Prospívá především plodové zelenině, a to nejlépe každých deset dní během období jejího aktivního růstu. Využívání kravského hnoje nejen prospívá růstu rostlin, ale také pozitivně přispívá k péči o životní prostředí.
Pomáhá totiž s udržením zdraví půdy a biologické rozmanitosti, na rozdíl od syntetických hnojiv, která mohou vyčerpávat živiny v půdě a vést ke splachům chemických látek. Pokud ovšem potřebujete vylepšit pH na svých záhonech, pak vsaďte raději na vápno, které vás jako bonus zbaví i mnoha škůdců, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.