Skvrny na stropě už nebudou problém, občas si s nimi poradí i obyčejná voda

Pokud se vám na stropě vytvořily nevzhledné skvrny, pak neváhejte a ihned se pusťte do jejich odstranění. Mnohdy tak předejdete katastrofě.

Skvrny na stropě už nebudou problém, občas si s nimi poradí i voda i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Skvrny na stropě nejsou právě hezké na pohled. Ať už se jedná o následky povodní, děravou střechu nebo třeba pozůstatek po příliš divokém vaření, určitě vás potěší, že mnohdy nemusíte ihned malovat. Pro začátek se vyplatí vyzkoušet pár šikovných triků.

Jako první pomůže bělení

K tomuto jemnému tanci budete potřebovat bělidlo, vhodnou nádobu, rukavice a houbičku. Houbičku namočte do bělidla a skvrny několikrát otřete. Zpočátku nechte roztok působit po dobu pěti minut a poté proces ještě dvakrát zopakujte. Po poslední aplikaci nechte strop zaschnout a máte hotovo. „Bělidlo nejlépe funguje na trochu mokré skvrny – takž pokud jste je odhalili už zaschlé, pak je prostě trochu navlhčete vodou. Uvidíte, že zmizí opravdu raz dva,“ napsal nám do redakce čtenář Roman K. z Humpolce.

Když přemalovat, tak pořádně

Pokud se bělidlo se skvrnami vypořádat nedokáže, pak je zapotřebí mazanější strategie – kamufláž. Určitě však nespěchejte s jejich přetřením běžnou vodou ředitelnou emulzní barvou – skvrny se totiž pravděpodobně znovu objeví a vašemu úsilí se tak doslova vysmějí. Řešení spočívá v přípravě a ochraně, jak uvádí web ČeskýKutil.

Máte na svém stropě rezavé skvrny? Náš průvodce vám krok za krokem řekne, jak si počínat při jejich odstranění

Nejprve proto na skvrny naneste tenkou vrstvu olejového emailu. Tento krok se podle webu AdInfinitum podobá nanesení ochranného štítu, který vytvoří bariéru, jíž skvrny už doopravdy neproniknou. Teprve poté naneste stropní barvu na vodní bázi, čímž zajistíte, že se plynule spojí se zbytkem stropu a časem nebude docházet k jeho žloutnutí. Tento dvoufázový proces je sice časově náročnější, ale slibuje trvalejší výsledky. A pokud si neumíte poradit s výběrem vhodných barev, pak se jednoduše poptejte v obchodě s hobby potřebami. Mně to vždycky pomohlo.

Skvrny na stropě mohou být způsobeny různými faktory, včetně vlhkosti, plísní nebo špíny. Jejich odstranění však bývá mnohdy jednoduché. iZdroj fotografie: Depositphotos
Skvrny na stropě mohou být způsobeny různými faktory, včetně vlhkosti, plísní nebo špíny. Jejich odstranění však bývá mnohdy jednoduché

Jedlá soda proti mastnotě

Tváří v tvář mastným protivníkům, které způsobilo třeba vaření, je třeba sáhnout po přípravku starém jako úklid sám. Smícháním jedlé sody s vodou proto vytvořte pastu, která si s nimi poradí, jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti informovali. Myslete však na to, že tato pasta potřebuje čas, aby pronikla až do hloubky skvrn – obvykle 2 až 3 hodiny. Poté by mělo následovat ještě jemné omytí mýdlovou vodou a závěrečné oklepání papírovými utěrkami vlhkost nikdy přímo nevytírejte, mohli byste si poškodit barvu).

Jak správně vymalovat stěny a stropy – praktický návod

Jak jste si se skvrnami na stropě poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články