Skvrny od potu zmizí rychlostí blesku, účinným odstraňovačem je peroxid vodíku

Pokud vás trápí nevyčistitelné skvrny na bílém oblečení, pak byste měli vyzkoušet sílu prostředku, který běžně máte v lékárničce – peroxidu vodíku.

i Zdroj fotografie: Daniel Case / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Skvrny od potu mohou být trvalým a nevzhledným problémem, zejména na oblíbeném oblečení. Naštěstí existuje opravu účinné řešení, na které budete potřebovat jen pár domácích ingrediencí. Nejlepším z nich je rozhodně peroxid vodíku.

Směs peroxidu vodíku k bělení prádla

K vytvoření tohoto účinného odstraňovače skvrn budete potřebovat:

  • 2 polévkové lžíce jedlé sody
  • 4 čajové lžičky peroxidu vodíku (web Dům&Zahrada doporučuje 3% koncentraci)
  • 1 lžičku prostředku na mytí nádobí

Smíchejte ingredience tak, aby vznikla jednolitá pasta. Směs naneste přímo na skvrny od potu a špíny, jemně ji rozetřete a vše nechte na tkanině působit asi 10 minut. Poté místo napěňte mýdlem a důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. A proč to funguje? Soda působí jako mírné abrazivo a vyrovnávač pH, který pomáhá rozkládat kyseliny a pohlcovat pachy. Peroxid v tomto receptu zastupuje bělidlo a dezinfekční prostředek a přípravek na mytí nádobí zase odstraňuje mastnotu. Když je smícháte dohromady, působí opravdu účinně.

Jak rychle vybělit košili v hrnci pomocí citronu. Za málo peněz hodně muziky

Pomůže i samotný peroxid

Já někdy místo poslední položky dávám žlučové mýdlo (asi lžičku nastrouhám a rozpustím v teplé vodě). Ale vyzkoušet můžete i samotný peroxid vodíku. Jak na to nám poradila čtenářka Mirka N. z Kroměříže. Její postup je také velmi jednoduchý.

  • Smíchejte peroxid vodíku s vodou v poměru 1:1.
  • Namočte skvrny od potu do tohoto roztoku a nechte působit asi 10 až 15 minut.
  • Poté oblečení opláchněte studenou vodou.
  • Pokud je skvrna stále viditelná, můžete postup zopakovat. Nakonec oblečení běžně vyperte v pračce.“
Jak vybělit polštáře a matrace bez bělidla iZdroj fotografie: Depositphotos
Skvrny od potu mohou být nepříjemné, ale peroxid vodíku je skutečně účinným odstraňovačem. Jeho aplikace je velmi jednoduchá

Bílý ocet také pomáhá

Bílý ocet (tím je myšlen ocet bez příchutí a bez barviv) je podle webu iPrima dalším zázrakem při praní. Lze jej použít na vše. Hodí se na změkčení tkanin, dezinfekci nebo třeba bělení. Ale postará se i o čištění samotné pračky, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Stačí ho jednoduše používat místo aviváže (jeden šálek stačí).

Pouze 2 ingredience pro nejbělejší bílé prádlo, jaké jste kdy viděli

Jaké triky pro bělení zašlého prádla používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články