Slepice budou snášet 2x více vajec, stačí jim jen dopřát ječmen, pšenici a oves

Pokud si chcete dopřávat opravdu maximální množství vajec, musíte své slepice správně vyživit. Základ jejich stravy by měly tvořit obiloviny.

Krmení slepic ve výběhu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Snaha o zvýšení produkce vajec by měla podle webu AAzdraví začít pochopením výživových potřeb slepic. Stres, věk, plemeno, zdravotní stav, osvětlení, způsob péče a sezónní změny – to vše ovlivňuje snášku slepic. Proto je nezbytný pečlivý přístup k jejich výživě a celkové péči. A čím začít? Rozhodně právě stravou.

Správné plemeno a jak na něj

Výběr správného plemene je zásadní. Například bílé leghornky a ruské bílé slepice jsou známé svou plodnou snáškou, která začíná již v pěti měsících věku, a mohou díky tomu nabídnout až 250 vajec ročně. Vždy se tedy informujte o tom, jaké slepice kupujete.

Sestavení dokonalé stravy

Pro normální vývoj a produktivitu slepic je nejdůležitější vyvážená strava. Nevyváženost může vést k nedostatečné nebo naopak nadměrné výživě – a bohužel ani jedno z toho optimální produkci vajec příliš nesvědčí, jak jsem se sama přesvědčila.

Krmení pro slepice

Slepice budou snášet jedna báseň, chce to stravu plnou vápníku

Správná strava pro slepice

Základní strava by měla sestávat z ječmene, pšenice, kukuřice a ovsa. Tato zrna lze smíchat s čistou vodou nebo mlékem a doplnit o pokrutiny a další prvky. Zejména pšenice, která v běžných krmných receptech tvoří asi 50 % směsi, má pro výživu slepic zásadní význam, a to díky obsahu bílkovin a vitaminů B a E. Samotné zrno však nestačí, jak zdůrazňuje chovatelka Anna z Mohelnice, která už na Chalupářích-Zahrádkářích s chovem slepic radila.

Zařazení kořenové zeleniny, zeleně, soli, zeleniny, fosforu a vápníku skvěle splňuje všechny výživové potřeby a zajišťuje slepicím dobrou výživu. Snášet vám pak budou ostošest. A ječmen, pšenici a oves zavádějte do krmné dávky postupně, aby nedocházelo k zažívacím potížím.“

Krmeni slepic iZdroj fotografie: Freepik
Aby vás letos vaše slepice potěšily opravdu hojností vajec, dopřejte jim ty správné podmínky. Důležitá je především výživa

Harmonie prostředí pro optimální snášku

Kromě výživy je ovšem zásadní vytvořit pro vaši drůbež i příznivé prostředí, jak radí web NašeZahrada. Co si pohlídat?

  • Teplo: Zajištění dobré izolace a tepla v kurníku je zásadní zejména v chladnějších měsících.
  • Osvětlení: Prodloužení doby denního světla může stimulovat snášku – více o něm už Chalupáři-Zahrádkáři psali zde.
Synergie chovu slepic a zahrady – vše, co potřebujete vědět

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o slepice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články