Slepice budou v zimě snášet ostošest, pomůže lepší osvětlení kurníku i strava bohatá na vitamíny

Snůška slepic nemusí během zimy nijak výrazně klesnout. Musíte jim jen dopřát vše, co ke své spokojenosti potřebují.

Slepice u krmítka i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V zimě má produkce vajec tendenci klesat, protože slepice se obvykle necítí tak spokojené a plné sil jako v letních měsících. Aby tedy v tomto období snášely více vajec, stačí jen dodržovat určité postupy a budete mít vyhráno.

Osvětlení v kurníku jako základ

Slepice podle webu NašeZahrada například snášejí lépe, když je v kurníku dodatečné osvětlení. Nainstalujte jim proto dovnitř malou lampu nebo jiné osvětlení (nejlépe na solární pohon). Pokud tak slepicím dokážete trochu prodloužit den, může se to pozitivně odrazit právě na produkci vajec.

Zabraňte klování vajec

Některé slepice si mohou vypěstovat zvyk rozbíjet a konzumovat vlastní vejce. Abyste tomu zabránili, zajistěte, aby je po snesení neviděly. Jednou z metod je umístění vodorovně položeného sudu (nebo jiného vhodného předmětu) a zakrytí jeho vchodu těžkou látkou. „Slepice obvykle klovou svá vejce, když mají nedostatek bílkovin. Tento problém může vyřešit přidání rybí moučky nebo drcených vařených vajec do jejich krmiva,“ napsal nám k tématu pan Miloš. T. z Pece pod Sněžkou.

Vitamíny jsou také důležité

V zimním období mají slepice také často nedostatek vitamínů, jak tvrdí web AAzdraví. Obohaťte proto jejich stravu například o čerstvou zeleninu nebo o máčená pšeničná zrna. Slepice si také rády pochutnají na kopřivách, různém plevelu a řepných listech. Tomu, jak by měla dobře vyvážená strava pro drůbež vypadat, jsme se na webu Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti již věnovali o něco podrobněji.

Slepice a snesená vejce

Aby slepice lépe snášely: Chce to úpravu stravy, perfektně pomůže pšenice a kukuřice

Zařiďte jim pískové koupele

Slepice mohou také přestat snášet kvůli parazitům v peří. Velký zásah z vaší strany však nepotřebují, čistí si ho totiž samy. Stačí do kurníku umístit nádobu s pískem (podle mých zkušeností skvěle funguje i popel z krbu).

Lepší osvětlení kurníku a strava bohatá na vitamíny mohou pomoci zlepšit snášení slepic v zimě. Zásahy, které je třeba provést, jsou malé. iZdroj fotografie: Pixabay
Lepší osvětlení kurníku a strava bohatá na vitamíny mohou pomoci zlepšit snášení slepic v zimě. Zásahy, které je třeba provést, jsou malé

Snižte úroveň stresu

Zvířata ve stresu zaměřují své životní funkce na přežití, což samozřejmě u slepic (i jiných ptáků) ovlivňuje produkci vajec. Zajistěte jim proto pocit bezpečí tím, že je oddělíte od psů a koček, poskytnete jim přístřešek na ochranu a zavedete jim stálý režim. Denně je proto vypouštějte a zahánějte do kurníku ve stejnou dobu. Uvidíte, že to pomůže.

Synergie chovu slepic a zahradního ekosystému – vše, co potřebujete vědět

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o slepice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články